Kripto paranın uluslararası ticarette ödeme yöntemi olarak kullanılmasına dair bir inceleme
A study on the use of crypto currency as a payment method in international trade
- Tez No: 746628
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz dünyasında teknoloji çok hızlı ilerlemekte ve her geçen gün her alanda dijitalleşme hızlanarak artmaktadır. 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından iki tarafın karşılıklı güven ve kriptografi ile geleneksel transfer yöntemleri gibi üçüncü tarafa ihtiyaç duymadan gerçekleştirebilen bir transfer yönetimi olarak kripto paralar tanıtılmıştır. Blok zinciri teknolojisine dayanan bu sistemde ilk kripto para olan BTC, en yüksek işlem hacmine sahip olan dijital değerdir. BTC'yi sırayla ETH, USDT, USDC ve XRP izlemektedir. Bu tezde, yukarıda belirtilen kripto paralardan BTC ve ETH'nin uluslararası ticarette ödeme yöntemi olarak kullanılabilirliği incelenecektir. Sürekli güncellenen bir teknoloji olması sebebiyle, en büyük kripto borsalarının güncel tanımları ve haberleri, güncel piyasa raporları ve söylemleri ile kripto paraların kısa, orta ve uzun vade teknik analizleri kullanılmıştır. Tez, kripto paraların gelecekte fiat para birimleri gibi kalıcı bir ödeme yöntemi haline gelip gelemeyeceğini incelenerek, kripto paralarla ilgili atılması gereken adımlar için yol gösterici niteliktedir. Elde edilen bulgulara göre, BTC ve ETH'nin piyasadaki değeri arz talep dengesine göre belirlendiği için, kısa, orta ve uzun vadede çok volatil hareketler sergilediği gözlemlenmiştir. Bu sebeple fiat para birimlerinin takasında olduğu gibi sabit veya çok az değişken bir piyasa değerine sahip değildir. Bu noktada bu kripto paralar ödeme yönteminden ziyade bir yatırım aracı olarak değerlendirilmektedir. USDT ve USDC gibi sabit koinler, piyasa değerleri bir fiat birimine sabitlendiği için ödeme yöntemi olarak daha uygun bir fırsat sunmaktadır. Kripto paraların güvenilir, hızlı ve düşük transfer ücreti gibi özellikleri, geleneksel ödeme yöntemlerine göre sabit kripto paraları öne çıkarmaktadır. Fakat bu noktada borsa spekülasyonları ve piyasa talepleri devreye girmektedir. Gerçekleşen USTC olayı gibi, sabit koinlerin güvenilirliği de bir sorun oluşturmaktadır. Ek olarak devletlerin yasal ticaret altyapıları ve yasaları, kripto paraların merkeziyetsiz olmasından dolayı uluslararası ticarette kayıtsızlık doğurmaktadır. Sonuç olarak, hacim artışıyla birlikte daha az volatil hale gelen kripto paralar ile güvenilirliği kanıtlanmış sabit koinlerle, devletler arası yasal altyapı oluşturulması kaydıyla, kripto paralar gelecekte ödeme yöntemi olarak kullanılabilecektir
Özet (Çeviri)
In today's world, technology is advancing rapidly and digitalization is increasingly occupying almost every area. In 2008, Satoshi Nakamoto introduced cryptocurrencies as a transfer method that can be performed by two parties without the traditional transfer methods and need for a third party, depending on mutual trust and cryptography. BTC is the first cryptocurrency in this system based on blockchain technology, is the digital value with the highest transaction volume. BTC is followed by ETH, USDT, USDC and XRP, respectively. In this thesis, the usability of the BTC and ETH cryptocurrencies as a payment method in international trade will be examined. Since it is a constantly updated technology, current definitions and news of the largest crypto exchanges, current market reports and discourses, and short, medium and long term technical analyzes of cryptocurrencies are used. The thesis provides guidance for the steps to be taken regarding cryptocurrencies by examining whether cryptocurrencies can become a permanent payment method like fiat currencies in the future. According to the findings, since the market value of BTC and ETH are determined according to current supply and demand in the exchange, it was observed that it exhibits very volatile movements in both short run and long run. Therefore, it does not have a fixed or slightly volatile market value as in the exchange of fiat currencies. At this point, these cryptocurrencies are considered as a market tool for investment rather than a perminant payment method. Stable coins like USDT and USDC offer a more convenient option as a payment method as their market value is fixed to one fiat unit. The features of cryptocurrencies such as reliability, being fast and having low transfer fees make stable cryptocurrencies stand out compared to traditional payment methods. However at this point, stock market speculations and market demands come into play. Like the USTC event that took place, the reliability of stable coins poses an issue. In addition, states' legal trading infrastructures and laws create nonregistration in international trade owing to decentralized nature of cryptocurrencies. Consequently, cryptocurrencies that become less volatile with the increase in volume and stable coins with proven reliability, they could be utilized as a perminant payment method in the future, provided that an inter-state legal infrastructure is established.