Oyun geliştirme platformlarında blockchain tabanlı, güvenli bir ödeme sitemi geliştirme
On game development platforms blockchain based security of payment systems
- Tez No: 946958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siber Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Oyun, geçmişten günümüze eğlencenin en önemli unsurlarından biri olmuştur. Sanal bir dünya ile alternatif evrenler sunan oyunlar, kendi içlerinde yarattıkları ekonomi sayesinde gerçek dünya ile maddi temas sağlayabilmektedir. Bu noktalardaki para kazanma yöntemlerinden biri de oyun içi kostüm, eşya, ikon ve benzeri edinimlerin gerçek dünya parası ile satılması ve gerçek dünyada bir varlık yaratılmasıdır. Blockchain teknolojileri sayesinde bu varlıklar son derece güvenli bir şekilde merkezsiz olarak saklanabilmektedir. Şifreleme yöntemleri ve dağıtık defter yapısı sayesinde bu teknoloji, kullanıcıların dijital varlıklarını üçüncü taraflara ihtiyaç duymadan güvenli bir ortamda saklamalarına olanak sağlıyor. Blockchain sadece oyun sektöründe değil, finans, sağlık, lojistik, eğitim ve daha birçok alanda devrim niteliğinde yenilikler sunan teknolojik bir gelişmedir. Özellikle verilerin değişmez ve şeffaf bir şekilde saklanmasını sağlayarak güvenilirliği artırıyor ve aracılara olan bağımlılığı azaltıyor. Bu sayede blockchain, dijital ekonomiden sosyal sistemlere kadar geniş bir alanda insan hayatını derinden etkileyen ve yeniden şekillendiren bir unsur haline gelmiştir. P2E (Play to Earn), oyunlarda oynadıkça kripto varlıkları kazanmaya yönelik bir modeldir. Oyuncunun oyun oynama süresini kazanarak artırmayı hedefler. Bu da oyuna bağlı kripto varlıkların değerini artırır ve bir ekonomi yaratır. Benzer şekilde, NFT (Non-Fungible Token) kazanıp satarak, blockchain teknolojisi oyunlarda gerçek dünya kazançları elde edilmesini sağlar. Dijital varlıkların gerçek dünyadaki karşılığı yüksek güvenlik önlemleri gerektirir. Blockchain teknolojisi burada ana aktörlerden biridir. Oyun geliştirme platformlarında blockchain tabanlı ödeme sistemlerinin güvenliği, işlem bütünlüğünü, kullanıcı gizliliğini ve varlık sahipliğini artırmaya odaklanan kritik bir araştırma alanıdır. Blokchaini teknolojisi, veri tahrifatı ve yetkisiz erişim gibi geleneksel ödeme sistemleriyle ilişkili riskleri azaltan merkezi olmayan bir çerçeve sunar. Bu çalışmada model mimari olarak Solana blockchain altyapısı entegre edilmiştir. Solana'nın yüksek hızlı ve düşük maliyetli işlem özelliklerinden yararlanılarak projenin temel gereksinimlerini karşılayacak bir sistem tasarımı gerçekleştirilmiştir. Akıllı sözleşmeler Rust programlama dili kullanılarak geliştirildi. Blockchain tabanlı ödeme sistemlerinin güvenilir ve verimli çalışmasını sağlamak için Rust'ın performans odaklı ve güvenli bellek yönetimi özellikleri tercih edildi. Akıllı sözleşme geliştirme sürecinde işlem mantığı, veri doğrulama ve güvenlik önlemleri gibi unsurlar özenle tasarlandı. Ayrıca token transfer fonksiyonları ve kullanıcı yetkilendirme süreçleri Solana'nın Program Library standardı kullanılarak modellendi. Web tabanlı kullanıcı arayüzü React kütüphanesi kullanılarak oluşturuldu. React'in bileşen tabanlı mimarisi ve dinamik veri yönetimi yetenekleri, kullanıcı deneyimini geliştirecek bir arayüz geliştirilmesini sağladı. Bu süreçte kullanıcıların dijital cüzdanları üzerinden sisteme güvenli bir şekilde erişebilmeleri için dijital cüzdan entegrasyonu gerçekleştirildi. Kullanıcıların blockchain işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmelerini sağlayan Phantom, Sollet vb. gibi Solana uyumlu cüzdanlar tercih edildi. Sistem bileşenleri detaylı olarak analiz edilmiş ve mimari tasarımın temel taşları olarak belirlenmiştir. Bu bileşenler arasında akıllı sözleşmeler, blokchaini ağı, kullanıcı arayüzü ve dijital cüzdanlar yer almaktadır. Ayrıca bu bileşenler arasındaki iletişim mekanizmaları tanımlanmış ve veri akışını optimize etmek için gerekli protokoller belirlenmiştir. Sistem, kullanıcıların işlem güvenliğini ve veri bütünlüğünü sağlamayı amaçlayan bir yapıda tasarlanmıştır. Bu yöntem ve araçlar bir araya getirilerek, blockchain tabanlı ödeme sistemlerinin oyun geliştirme platformlarında uygulanabilirliğini değerlendiren bir model sunulmuş ve proje güvenlik açısından tartışılmıştır. Bu tez, akıllı sözleşmenin Rust ile ilgili güvenlik, giriş ve çıkış işlemleri, kullanıcı ve imzalayan kimliklerinin güvenli çalışması gibi güvenlik açıklarını ve avantajlarını inceleyerek oyun platformlarında blokchaini tabanlı ödeme sistemlerinin güvenliğine genel bir bakış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Gaming has been one of the most important elements of entertainment from past to present. Games, which offer alternative universes with a virtual world, can achieve material contact with the real world through the economy they create within themselves. One of the monetization methods at these points is to sell in-game costumes, items, icons and similar acquisitions with real-world money and to create an asset in the real world. Thanks to blockchain technologies, these assets can be stored decentralized in a highly secure manner. Thanks to its encryption methods and distributed ledger structure, this technology allows users to store their digital assets in a secure environment without the need for third parties. Blockchain is a technological development that offers revolutionary innovations not only in the gaming industry, but also in finance, health, logistics, education and many other fields. In particular, it enables data to be stored in an immutable and transparent way, increasing reliability and reducing dependency on intermediaries. In this way, blockchain has become an element that deeply affects and reshapes human life in a wide range of areas from the digital economy to social systems. P2E (Play to Earn) is a model for earning crypto assets as you play in games. It aims to increase the player's playing time by earning. This increases the value of crypto assets tied to the game and creates an economy. Similarly, by earning and selling NFT (Non-Fungible Token), blockchain technology enables real-world gains in games. The real-world equivalent of digital assets requires high security measures. Blockchain technology is one of the main actors here. The security of blockchain-based payment systems in game development platforms is a critical area of research focused on increasing transaction integrity, user privacy and asset ownership. Blockchain technology offers a decentralized framework that mitigates the risks associated with traditional payment systems, such as data falsification and unauthorized access. In this study, blockchain-based payment systems in games will be discussed, focusing on the benefits and vulnerabilities for users and systems. In this study, Solana blockchain infrastructure is integrated as the model architecture. By taking advantage of Solana's high-speed and low-cost transaction features, a system design was realized to meet the basic requirements of the project. Smart contracts were developed using the Rust programming language. Rust's performance-oriented and secure memory management features were preferred to ensure reliable and efficient operation of blockchain-based payment systems. During the smart contract development process, elements such as transaction logic, data validation and security measures were carefully designed. In addition, token transfer functions and user authorization processes were modeled using Solana's Program Library standard. The web-based user interface was built using the React library. React's component-based architecture and dynamic data management capabilities enabled the development of an interface that would enhance the user experience. In this process, digital wallet integration was realized so that users can securely access the system through their digital wallets. Solana-compatible wallets such as Phantom, Sollet, etc., which allow users to easily perform blockchain transactions, were preferred. The system components were analyzed in detail and identified as the cornerstones of the architectural design. These components include smart contracts, blockchain network, user interface and digital wallets. In addition, the communication mechanisms between these components were defined and the protocols required to optimize the data flow were identified. The system is designed in a structure that aims to ensure users' transaction security and data integrity. By combining these methods and tools, a model that evaluates the applicability of blockchain-based payment systems in game development platforms is presented and the project is discussed in terms of security. This thesis provides an overview of the security of blockchain-based payment systems in gaming platforms by examining the vulnerabilities and advantages of the smart contract, such as Rust-related security, input and output transactions, and the secure operation of user and signer identities. As a result of this study, important findings have been obtained on the usability and security of blockchain-based payment systems on gaming platforms. The smart contract model, developed using the Solana blockchain infrastructure and the Rust programming language, provides a suitable solution for payment systems on gaming platforms with low cost and fast transaction capability. The web-based demo was developed with the React library to provide a user-friendly interface and wallet integration, enabling easy digital payments. The system managed to optimize security by protecting users' payment data and authorization mechanisms, and showed positive results in test scenarios. As a result of the performance tests, it was determined that the Solana infrastructure can provide a significant advantage over traditional centralized payment systems by meeting expectations, especially in micropayments and intensive transaction scenarios. In addition, the architectural design of the system ensured that the communication mechanisms between components work effectively and that security is prioritized in payment processes. In the developed application, security weaknesses were tried to be prevented in 5 steps. These vulnerabilities can be named as signer control vulnerability, ownership control vulnerability, floating point vulnerability and program call vulnerability. Future research in this field can focus on further optimizing the performance and security of blockchain-based payment systems in gaming environments. The evolution of blockchain technology and the integration of advanced cryptographic mechanisms could further strengthen digital asset protection. Additionally, interoperability between different blockchain networks could enhance the usability and accessibility of payment systems across multiple gaming platforms. The ongoing development in this area will significantly impact the way digital economies function within gaming ecosystems, providing more secure, transparent, and efficient transactions for users worldwide. Moreover, regulatory developments and legal frameworks surrounding blockchain-based gaming transactions will play a crucial role in shaping the adoption of these technologies. Governments and financial institutions may implement policies to ensure consumer protection, mitigate financial risks, and enhance transaction transparency. These regulations could provide greater credibility and trust in blockchain-based payment systems, making them a preferred choice for game developers and players alike. Advancements in artificial intelligence and machine learning could further enhance blockchain security in gaming. AI-driven security protocols could be implemented to detect fraudulent activities, prevent unauthorized access, and ensure the integrity of digital transactions. As blockchain technology continues to evolve, integrating AI-based monitoring and security mechanisms may significantly improve the overall efficiency and reliability of payment systems in gaming platforms. This study demonstrates that blockchain-based payment systems offer an efficient and secure solution for game development platforms. Different blockchain-based technologies have different transaction costs, speed, smart contract security, and vulnerabilities to other technologies they enable. For gaming platforms, blockchain-based systems stand out especially with the Play 2 Earn model. As user habits increase, security standards will emerge and blockchain-based payments will emerge as a strong preference. This study has enabled us to reach these conclusions by examining the security of a Solana-based system with the application demo we developed.