Yılan balığı (Anguilla anguilla LINNAEUS 1766), Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss WALBAUM 1792) ve Sudak balığı (Stizostedion lucioperca LINNAEUS 1758) 'nın sıcak dumanlama sonrası lipid ve protei
Lipid and protein compositions of eel (Anguilla anguilla LINNAEUS 1766), and rainbow trout (Oncorhynchus mykiss WALBAUM 1792) and pike perch (Stizostedion lucioperca LINNAEUS 1758) after hot smoking
- Tez No: 84667
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR AKSOYLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada ülkemizde yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalığı (oncorhynchus mykiss WALBAUM 1792), ülkemiz akarsulanndan avlanan yılan balığı (Anguilla anguitta LINNAEUS 1766) ve bazı içsularımızda bulanan sudak balıklan (Stizostedion lucioperca LINNAEUS 1758)' run sıcak dumanlama yöntemine uygunluğu ile dumanlama sonrası ellerindeki yağ ve proteinlerin bazı fiziksel ve kimyasal değişimleri araştırılmıştır. Araştırmada Eğirdir Gölü'nde yaşayan sudaklardan ortalama 24.18 ± 4.94 cm total boy ve 13 1.14 ± 85.63 g ağırlığında 34 adedi, Aşağı Gökdere'den avlanan yılan balıklarından ortalama 47.32 ± 9.95 cm total boy ve 227.74 ± 133.07 g ağırlığında 14 adet ve yöre işletmelerinden birinden satın alınan gökkuşağı alabalıklarından ortalama 25.03 ± 1.16 cm total boy ve 173.41 ± 26.99 g ağırlığındaki 66 balık incelenmiştir. Araştırma Ekim 97 - Eylül 98 aylan arasında iki tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın laboratuvar çalışmalarında, balıkların dumanlanması, vakumlanması, buzdolabı (+4°C) koşullarında 1,7,14,21,28 gün depolanması, biyometrik ölçümlerin yapılması, balık etinin kimyasal kompozisyonunun analizi ve yağların pH, kırılma indeksi gibi fiziksel değişimlerin yanı sıva peroksit sayısı, tiobarbütirik asit sayısı, asit değeri, sabunlaşma değeri, iyot değeri gibi kimyasal analizler ile yağ asitlerinin metilleştirilmesi ve gaz kromatografisi ile yağ asitlerinin analizleri gerçekleştirilmiştir. Balık etinin protein bileşimlerine ilişkin total mikro protein miktarının tespiti ve SDS-PAGE yöntemine göre elektroforetik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of hot smoking and some physical and chemical changes of lipids and proteins of fish flesh such as rainbow trout (Oncorhynchus mykiss WALBAUM 1792) being cultured and eel {Anguilla anguilla LINNAEUS 1766) caught from rivers and pike perch {Sttostedion lucioperca LINNAEUS 1758) in some of inland water sources of Turkey were investigated. In the study, total of 34 pike perchs from Lake Eğirdir that were 24.18 ±4:94 cm of average total length and 131.14 ± 85.63 g average weights were investigated. The total of 14 eels which were caught from Aşağı Gökdere River and 47.32 ± 9.95 cm of average total length and 227.74 ± 133.07 g of average weight and the total of 66 rainbow trouts were bought from one of the regional fish farms and 25.03 ±1.16 cm of average total length and 173.41 ± 26.99 g of average weight. The research was verified as twice between 1997 of October and 1998 of September. During laboratory research, smoking of fish, vacuum packaging, storing at 1,7,14,21,28 days on refrigerator conditions (+4 °C), the biometrics measurements, chemical analysis of fish flesh composition and some physical changes of fish oil such as pH, hydrolytic broken index, and chemical analysis such as peroxide values, tiobarbutiric acid values, free fatty acids' values, soaponification values and methylation of lipids and gas chromatography analysis were established. The determination of total micro protein quantity and electrophoretic analysis by using SDS-PAGE type were done for protein composition of fish flesh.