Bir binanın Van Gölü ısı kaynaklı bir ısı pompası ile ısıtılmasının ekonomikliğinin araştırılması
The Economical of a heat pomp which working by the water of the lake Van for heating a building
- Tez No: 84668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KUNDUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bilindiği üzere günümüzde elektrik enerjisi, güneş enerjisi, ve petrol enerjisi gibi pek çok enerji kaynağı mevcuttur. Zamanla bunların sayısı daha da artacaktır. Zira, her geçen gün, dünyadaki enerji sarfiyatı artmaktadır. Dolayısı ile ihtiyaca cevap vermek için yeni enerji kaynaklarına ve yeni sistemlere gereksinim vardır. İşte, ısı pompası da bu sistemler den biridir.“ Bir Binanın Van Gölü Isı Kaynaklı Bir Isı Pompası ile Isıtılmasının Ekonomiklili ğinin Araştırılması”yapıldı. Isıtılması düşünülen alan, beş katlı ve her katında dört daire bulunan toplam yirmi daireli bir binadır. Tek bir dairenin alanı yaklaşık 90 vol' dir. Proje incelendiğinde, yaklaşık 15 yıllık bir kullanım süresince ısı pompası sisteminin hem mazot yakıtlı hem de fuel-oıl yakıtlı bir kazana göre daha ekonomik olduğu görülmüştür. Dolayısı ile tesisten olumlu sonuç alınmıştır.
Özet (Çeviri)
u ABSTRACT As known that today there are a lot of kinds of energies like electrical energy, solar energy and petroleum energy. By the time their numbers will increase too more. Because the spending of energy is increasing by the time on the world. However, new energy sources are necessaried to answer the wants. Here, the heat- pomp is one of them too.“ The Economical Of A Heat Pomp Which Working By The Water Of The Lake Van For Heating A Building”is searched. The place which is thought to heat is a building which has five floors and four flats each floor contains twenty flats. The area of a flat is 90 m2. If, the project is examined it had seen that the heat-pomp system is economical than the other system which is working both diesel-oil and fuel-oil for 15 using years. So, the project had been positive.