Lomber disk operasyonu geçirmiş bireylerde ev tabanlı egzersiz programına başlama süresinin fiziksel aktivite, ağrı, yaşam kalitesi, anksiyete ve disabilite üzerine etkileri
The effects of the initiation timing of home-based exercise programs on physical activity, pain, quality of life, anxiety and disability in individuals who have undergone lumbar disc surgery
  1. Tez No: 846707
  2. Yazar: ECE NAZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada lomber disk herniasyonu tanısı konularak opere edilen bireylerin, postoperatif dönemde ev tabanlı egzersiz programına başlama sürelerinin fiziksel aktivite, ağrı, yaşam kalitesi, anksiyete ve disabilite düzeylerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmaya 18-60 yaş aralığında lomber disk herniasyonu operasyonu geçirmiş 60 kişi dahil edildi. Katılımcılar randomize şekilde kontrol grubu ve postoperatif ikinci, dördüncü ve altıncı haftalarda egzersiz programına başlayacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Katılımcılar operasyon sonrası 14 hafta boyunca takip edildi. Kontrol grubundaki katılımcılar dışındaki katılımcılar atandıkları gruplara göre postoperatif ikinci, dördüncü ve altıncı haftalarda ev egzersiz programlarını haftada 3 gün olacak şekilde uygulamaya başladı. Bütün katılımcılara postoperatif uygun vücut biyomekaniği kullanımı, uygun oturuş, yatış ve yürüyüş postürü, aktivite modifikasyonları ve aktiviteye dönüş için eğitim verildi. Katılımcılar fiziksel aktivite, ağrı, yaşam kalitesi ve anksiyete ve disabilite düzeyleri için preoperatif dönemde 1, postoperatif dönemde ise 14 haftalık süreç boyunca 3 kere değerlendirildi. Katılımcılar arasında demografik, vücut kitle endeksi (VKİ) ve yukarıda bahsedilen preoperatif ölçüm parametreleri açısından gruplar arası anlamlı fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the initiation timing of a home-based exercise program on physical activity, pain, quality of life, anxiety and disability levels in individuals who have been diagnosed and operated for lumbar disc herniation during the postoperative period. Sixty individuals between the ages of 18 and 60, who had undergone lumbar disc herniation surgery, were included in the study. The participants were randomly divided into four groups: control, starting the exercise program in the second, fourth, and sixth weeks postoperatively. The participants were followed for 14 weeks after the operation. Except for the participants in the control group, the remaining participants started their home exercise programs three days a week in the second, fourth, and sixth weeks postoperatively, as assigned. All participants were educated on postoperative appropriate body mechanics, proper sitting, lying, and walking posture, activity modifications, and return to activity. Participants were evaluated once in the preoperative period and four times for14 weeks in the postoperative period for physical activity, pain, quality of life, anxiety and disability. There were no significant differences among the groups in terms of demographic, body mass index (BMI), and the preoperative measurement parameters mentioned above.