Periodontal hastalıkların tedavisi için doksisiklin ve atorvastatin yüklü karboksimetil kitosan hidrojelin hazırlanması, geliştirilmesi ve ın vıtro antimikrobiyal aktivite ve sitotoksisitesinin değerlendirilmesi
Preparation, development and evaluation of in vitro antimicrobial activity and cytotoxicity of doxycycline and atorvastatin loaded carboxymethyl chitosan hydrogel for the treatment of periodontal diseases
- Tez No: 846708
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR EMİNGİL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Periodontal ceplerde kullanılması amacıyla farklı oranlarda doksisiklin ve atorvastatin yüklü karboksimetil kitosan hidrojel formülasyonların geliştirilmesi, kimyasal karakterizasyonlarının, in vitro ilaç salım özelliklerinin, antimikrobiyal etkinliklerinin ve sitotoksisite değerlendirmelerinin yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Karboksimetil kitosan, beta-gliserolfosfat ve gliserol kullanılarak ilaç taşıyıcı sistemin sentezi gerçekleştirilmiştir. İlaç taşıyıcı sisteme %100 atorvastatin (CMC-AS) ve %100 doksisiklin (CMC-DS) önce tek tek ardından %50 atorvastatin %50 doksisiklin (CMC-50AS50DS), %25 atorvastatin %75 doksisiklin (CMC-25AS75DS) ve %75 atorvastatin %25 doksisiklin (CMC-75AS25DS) oranlarında ilaçlar ikili olarak yüklenmiştir. Elde edilen altı adet formülasyonun kimyasal karakterizasyonları FTIR, termogravimetrik analizler, SEM ve TEM ile görüntüleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. İlaç salım deneyleri HPLC analizlerinde ile yapay tükürük ortamında 3 gün boyunca yapılmıştır. Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Porphyromonas gingivalis bakterilerine karşı in vitro antimikrobiyal etkinlik değerlendirilmiştir. Sitotoksisite analizleri insan keratinosit hücre dizisi üzerinde MTT yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Formülasyonlar başarılı bir şekilde geliştirilerek kimyasal karakterizasyonları yapılmıştır. FTIR analizleri beta-gliserolfosfatın fiziksel çapraz bağlayıcı etkinliğini göstermiştir. Termogravimetrik analizlerde ısıl dayanımı en yüksek formülasyonun CMC-25AS75DS olduğu görülmüştür. HPLC analizlerinde atorvastatin yüklü sistemlerden 72 saati geçen ilaç salımı HPLC analizlerinde görülmüştür. İlaç salım özelliklerinin dual ilaç yüklü formülasyonlarda geliştiği gözlenmiştir. Antimikrobiyal etkinliklerin değerlendirilmesinde CMC-25AS75DS formülasyonun daha yüksek başarı gösterdiği, en geniş inhibisyon alanlarının Porphyromonas gingivalis'e karşı oluştuğu tespit edilmiştir. Sonuç: Dual ilaç yüklü formülasyonlar ile elde edilen bulgular, periodontal hastalıkların tedavisi ve periodontal rejenerasyonda kullanımı için ikili ilaç yüklenen lokal ilaç salım sistemlerinin umut vadedici olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to develop carboxymethyl chitosan hydrogel formulations loaded with doxycycline and atorvastatin at different ratios for use in periodontal pockets, and to perform chemical characterization, in vitro drug release studies, antimicrobial activity assessments, and cytotoxicity evaluations. Materials and Methods: The synthesis of the drug carrier system was carried out using carboxymethyl chitosan, beta-glycerophosphate, and glycerol. The drug carrier system was loaded with drugs individually, first with 100% atorvastatin (CMC-AS) and 100% doxycycline (CMC-DS), and then with drug combinations of 50% atorvastatin and 50% doxycycline (CMC-50AS50DS), 25% atorvastatin and 75% doxycycline (CMC- 25AS75DS), and 75% atorvastatin and 25% doxycycline (CMC-75AS25DS). The chemical characterizations of the six formulations were conducted using FTIR, thermogravimetric analysis, SEM, and TEM imaging techniques. Drug release experiments were performed in artificial saliva medium over a period of 3 days using the HPLC method. In vitro antimicrobial activity against Escherichia coli, Staphylococcus aureus, and Porphyromonas gingivalis bacteria was evaluated. Cytotoxicity analyses were conducted on human keratinocyte cell lines using the MTT method. Results: The formulations were successfully developed and subjected to chemical characterization. FTIR analyses demonstrated the physical cross-linking efficiency of beta-glycerophosphate. Thermogravimetric analyses revealed that the formulation with the highest thermal stability was CMC-25AS75DS. Drug release exceeding 72 hours was observed in HPLC analyses for atorvastatin-loaded systems. It was observed that the drug release properties improved in dual-drug loaded formulations. In the evaluation of antimicrobial activities, CMC-25AS75DS formulation exhibited higher efficacy, and the widest inhibition zones were observed against Porphyromonas gingivalis. Conclusion: The findings obtained with dual drug-loaded formulations suggest the promising potential of dual drug-loaded local drug delivery systems for the treatment of periodontal diseases and their use in periodontal regeneration.