Doku faktörünün diyabet, aterotromboz ve kanserle ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of tissue factors withdiabetes, atherotrombosis and cancer
  1. Tez No: 846721
  2. Yazar: SEVGİ DİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİN EMEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Endotel hasarını takiben pıhtılaşma sistemindeki proteazlarla birlikte inflamatuvar süreci başlatma özelliğine de sahip olan doku faktörü (DF) diyabet, aterotromboz ve kanser patofizyolojisinde ve de prognozunda etkin olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; koagulasyon inflamasyon ilişkisi yönünden tip 1 diyabetli, miyokard infarktüsü geçirmiş, kemoterapi görmekte olan dördüncü evre meme kanserli olgularda inflamasyon, koagulasyon ilişkisi ile, pıhtılaşmada etkin görevi olan K vitamininin kandaki değerlerini ölçmektir. Koagulasyon göstergesi olarak, DF'nin tromboplastin olarak içinde yer aldığı protrombin zamanı (PTZ), inflamasyon göstergesi olarak CRP, NO ve oksidatif stres indeksi ölçülmüştür. Çalışmaya kontrol grubu dahil, aynı yaş grupları arasında, 20 olgu olmak üzere toplamda 80 olgunun kan örneği dahil edilmiştir. Diyabetik hastaların dışındaki olgularda kan şekeri normal sınırlar içinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tissue factor (TF), which has the ability to initiate the inflammatory process together with proteases in the coagulation system following endothelial damage, may be effective in the pathophysiology and prognosis of diabetes, atherothrombosis and cancer. The aim of this study is to measure the blood levels of vitamin K, which has an active role in clotting, in terms of the coagulation-inflammation relationship, in patients with type 1 diabetes, myocardial infarction, and fourth-stage breast cancer undergoing chemotherapy. Prothrombin time (PTZ), including TF as thromboplastin, was measured as a coagulation indicator, and CRP, NO and oxidative stress index were measured as inflammation indicators. Blood samples of a total of 80 cases, 20 cases among the same age groups, including the control group, were included in the study. Blood sugar was found to be within normal limits in cases other than diabetic patients.