Temporal lob epilepsi hastalarında manyetik rezonans görüntüleme verileri üzerinden epileptojenik odakların yapısal ve fonksiyonel değişimlerinin incelenmesi
Investigation of structural and functional changes of epileptogenic foci on magnetic resonance imaging data in patients with temporal lobe epilepsy
- Tez No: 846720
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ŞEHİRLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve difüzyon tensör görüntüleme (DTG) yöntemleri birlikte kullanılarak, klinik görünümü temporal lob epilepsisi (TLE) ile uyumlu ve hipokampal sklerozis (HS) tespit edilen hastalar (MRG pozitif grup) ile konvansiyonel MRG ile lezyon tespit edilemeyen hastaların (MRG negatif grup) ayırıcı tanısına katkı sağlayabilmek ve sağlıklıklarla (kontrol) karşılaştırarak epileptojenik odağın kantitatif değerlendirilmesini yapabilmektir. Gereç ve Yöntem: Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Radyoloji Bölümü'nden elde edilen klinik görünümü uyumlu, HS tespit edilen ve tanı alan 15 TLE hastasına, klinik görünümü uyumlu ancak MRG'de lezyon tespit edilemeyen 28 TLE hastasına ve 13 sağlıklı bireye ait kraniyal MRG verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Toplam 56 bireye ait konvansiyonel MRG verilerine ek olarak DTG verileri Neuroquant® yazılımıyla değerlendirildi. Her birey için 208 beyin bölgesi/yapısına ait hacim ve DTG ölçümleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To contribute to the differential diagnosis of temporal lobe epilepsy (TLE) patients with hippocampal sclerosis (HS) and TLE patients without any magnetic resonance imaging (MRI) changes by using diffusion tensor imaging (DTI) in addition to MRI. Furthermore, to make a quantitative evaluation of the epileptogenic focus by comparing patients with healthy individuals. Materials and Methods: In this study, cranial MRIs from the Radiology Department of Yeditepe University Hospital of 15 TLE patients with HS (MRI-positive); 28 TLE patients without MRI changes (MRI-negative), and 13 healthy controls were evaluated retrospectively. Neuroimaging data were evaluated with Neuroquant® software. 208 brain regions/structures were analyzed, and volumetry and DTI measurements were achieved. Results: In comparisons of measurements, significant volume reduction was detected in the MRI-positive group for 7 brain regions/structures compared to controls and 7 brain regions/structures compared to the MRI-negative group. The fractional anisotropy (FA) was significantly decreased in the MRI-positive group for 5 brain regions/structures compared to controls and 3 brain regions/structures compared to the MRI-negative group.