An integrated probability-based approach for multiple response surface optimization
Çoklu yanıt yüzeyi optimizasyonu için olasılık tabanlı entegre yaklaşım
  1. Tez No: 846728
  2. Yazar: OKAY IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. RESIT UNAL, PROF. GHAITH RABADI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Old Dominion University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, birden fazla kalite özelliği (yanıt) barındıran ürün ve süreçlerin, özelliklerini eş zamanlı olarak iyileştirmeyi amaçlayan bir yöntem önerilmektedir. Problemin modellenmesi ve optimizasyonunda, Olasılık-tabanlı Yaklaşım (Probability-based approach) ve İstenç Yaklaşımın (Desirability Approach) avantajlı yönleri kullanılarak entegre bir yaklaşım geliştirilmiştir. Olasılık-tabanlı yaklaşımlar, yanıtlar arasındaki korelasyon yapılarını ve regresyon parametrelerindeki belirsizliği dikkate alan, dolayısıyla istatistiksel beklentilere cevap verebilen yöntemler olarak bilinmektedir. Diğer taraftan, Olasılık-tabanlı yaklaşımda optimizasyon ölçütü olarak genellikle uyum olasılığı kullanılmaktadır. Çalışmamızda, özellikle uyum olasılığının yüksek olduğu ve tek yönlü (LTB, STB) yanıt türleri çalışılan problemlerde, arama sürecinin erken sonlandırılarak yanıt hedeflerinden sapmalar oluşabileceği, ve önerilen entegre yöntemin daha iyi çözüm ürettiği gösterilmiştir. Ek olarak, yanıt yüzeyi sayısı arttığında, yanıt kısıtlarına bağlı olarak olurlu çözüm bölgesi daralmakta bazen de olurlu çözüm bulunamamaktadır. Cezalandırılmış-istenç yaklaşım, olursuz çözümlerin cezalandırılmasını, dolayısıyla olurluya yakın çözümlerin seçilebilmesini ve karar vericilerin uzlaşı çözümlere daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır. Araştırma sonucu elde edilecek algoritma, sürekli düzlemde ölçülebilen girdi ve kalite özelliklerine sahip sistemlerin performansının eniyilenecek şekilde tasarlanmasında ve geliştirilmesinde kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
probability-based approach will be applied in the modeling and optimization of the problem, which will utilize strengths of probability-based and desirability approaches. A conformance probability metric is the most commonly used optimization criterion for probability-based approaches and it will be shown that particularly when conformance probability is high it can prematurely stop the search process and give biased solutions in mean response values. Another concern is when the number of responses increases a feasible solution set may not exist due to the response constraints. Therefore, penalization of infeasible solutions can help to identify near feasible solutions and also help decision makers articulate their preference information efficiently in order to find compromising solutions. The proposed approach is coded in MATLAB by the help of readily available tools in the MATLAB Toolbox. Several cases from published literature are implemented and simulations are conducted to show the quality of proposed and existing methodologies. The results showed that, operating conditions obtained by the proposed approach are always superior in terms of mean targets, and almost equally good in terms of conformance probability.