Analysis and design of a low profile printed antenna for through-the-wall radar applications
Duvar arkası radar uygulamaları için portatif basılı bir antenin analizi ve tasarımı
- Tez No: 846727
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜDE GÜLBİN DURAL ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezde, duvar arkası ve yere nüfus eden radarlar gibi ultra geniş bant (UGB) radar sistemlerinde kullanılan düşük profilli baskılı antenler analiz edilmiş, tasarlanmış ve üretilmiştir. Duvar arkası radarlar (DAR), duvarların arkasını görebilmek ve duvarların ötesinde gerçekleşen sahne hakkında bilgi almak için kullanılmaktadır. UGB antenleri genellikle geniş çalışma frekans aralıkları ve yüksek darbe doğruluğu özellikleri ile bu uygulamalar için tercih edilmektedir. Üretilen dört elemanlı E-Şekilli anten dizisi test edilmiş ve sonuçları tam dalga simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonuçları, tam dalga elektromanyetik (EM) simülasyon yazılımı ANSYS HFSS® programı ile elde edilmiştir. Bağımsız ve dizi konfigürasyonunda kullanılan düşük profilli E-Şekilli anten dizisi, HFSS yazılımı ile farklı duvar malzemeleri ve farklı mesafe parametreleri ile simüle edilmiştir. Ayrıca hedef nesne olarak kullanılan köşe reflektörü ile bistatik radar uygulaması HFSS yazılımının yardımıyla simüle edilmiştir. Alıcı ve iletici sensörü olarak üretilmiş E-Şekilli anten dizisi ile prototip bir duvar arkası radar test ortamı kurulmuştur. Sonuçlar taşınabilir network analizör ile alınmış ve simülasyon sonuçlarının doğrulanması için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates low-profile printed antennas used as ultra-wideband (UWB) radar antennas in through-the-wall and ground-penetrating radars, and low-profile antenna to be used in TWR applications is analyzed, designed, and fabricated. Through the-wall-radars are used to look inside and behind the walls and receive information about the scene beyond the walls. UWB antennas are generally preferred by their wide operating frequency ranges and high pulse fidelity features. A four-element E-Patch antenna array is fabricated and tested, and results are compared with full-wave simulation results. Simulation results are obtained by using a full-wave electromagnetic (EM) simulation software ANSYS HFSS® program. Low-profile printed E-patch antennas with stand-alone, and array configurations result from different wall materials and different distance parameters are designed by using HFSS software. In addition, a bistatic radar set up with a corner reflector as a target object is simulated using HFSS software. Using a fabricated four-element E-Patch antenna array as a receiver and transmitter sensor, a prototype through-the-wall radar setup is installed. Monostatic radar results are taken with handheld VNA to compare measurement results with the simulated results.