Deneysel otizm modeli oluşturulan sıçanlarda apiterapi (propolis, arı sütü ve arı ekmeği) ve omega-3 takviyesinin etkisi
Effect of apitherapy (propolis, royal jelly and bee bread) and omega-3 supplement in rats with an experimental autism model
  1. Tez No: 846731
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI ÇAĞIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Otizm spektrum bozukluğu (OSB) son zamanlarda prevalansı artmakta olan sosyal iletişim eksiklikleri, kısıtlı ve tekrarlayan davranış, duyusal anormalliklerle karakterize nörogelişimsel bir durumdur. Otizm spektrum bozukluğunda görülen nörolojik hasarda oksidatif stres çok kritik bir rol oynamaktadır. Ayrıca OSB'de bağışıklık sistemi disfonksiyonları ve bağırsak mikrobiyota değişiklikleri de gözlenmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, propiyonik asit (PA) ile sıçanlarda deneysel otizm modeli oluşturularak oksidatif hasar ile sıçanlarda bağışıklık sistemi ve bağırsak mikrobiyotası üzerindeki etkileri incelenmiş ve sıçanlara apiterapi (propolis, arı sütü, arı ekmeği) ve omega- 3 yağ asidi (w-3) takviyeleri uygulanarak, PA ile oluşturulan hasar üzerindeki moleküler etkiler değerlendirilmiştir. Çalışmada, 38 adet genç Wistar türü erkek sıçan kullanılmıştır. Otizm modelinin uygunluğu açısından ön çalışma yapılarak 3 gün boyunca PA (250mg/kg) uygulaması yapılan sıçanların dokuları incelenmiştir. Sıçanlara 4 hafta boyunca propolis ve arı ekmeği (250mg/kg); w-3 yağ asidi ve arı sütü (200mg/kg) ürünleri oral gavaj yöntemiyle uygulanarak inflamatuvar belirteçler (IL-1, IL-6, IL-10, TNF-α), oksitosin hormonu, karaciğer enzimleri, bağırsak bakterileri (Clostridium sp, Laktobasil) ile CAT, SOD, GST gibi enzimler ve karaciğer, böbrek, beyin ve ince bağırsak dokuları üzerine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Autism spectrum disorder (ASD) is a neurodevelopmental condition characterized by social communication deficits, restricted and repetitive behavior, and sensory abnormalities with an increasing prevalence recently. Oxidative stress plays a critical role in the neurological damage seen in autism spectrum disorder. In addition, immune system dysfunctions and intestinal microbiota changes are also observed in ASD. Therefore, in this study, an experimental autism model was created with propionic acid (PA) in rats, and its effects on oxidative damage and the immune system and gut microbiota in rats were investigated, and the molecular effects on PA-induced damage were evaluated by applying apitherapy (propolis, royal jelly, bee bread) and omega-3 fatty acid (w-3) supplements to rats. In the study, 38 young male Wistar rats were used. In terms of the suitability of the autism model, the tissues of rats treated with PA (250mg/kg) for 3 days were examined by making a preliminary study. Propolis and bee bread (250mg/kg) for 4 weeks; W-3 fatty acid and royal jelly (200mg/kg) products were administered by oral gavage method and their effects on inflammatory markers (IL-1, IL-6, IL-10, TNF-α), oxytocin hormone, liver enzymes, intestinal bacteria (Clostridium sp, Lactobacillus) and enzymes such as CAT, SOD, GST and liver, kidney, brain and small intestine tissues were evaluated.