Kedilerde ovaryohisterektomi operasyonunda pre-operatif ve operatif lidokain kullanımının postoperatif ağrıya etkisi
The effect of pre-operative and operative lidocaine use on postoperative pain in ovariohysterectomy operation in cats
  1. Tez No: 846732
  2. Yazar: TUĞBA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, hayvanlarda preoperatif ve operatif lidokain hidroklorür kullanımının ovaryohisterektomi (OHE) operasyonu sonrasında şekillenen postoperatif ağrı üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Hayvanların ağrı eşiklerinin yüksek olduğuna ve operasyon sırasında anestezi altında iken ağrının hissedilmediği düşünülürdü. Bu düşüncenin yanlış olduğu artık tüm dünyada kabul edilmektedir, analjezik ilaçların uygulanmasına preoperatif dönemde başlanması gerektiği bilinmektedir. Çalışma ovaryohisterektomi talebiyle getirilen 40 dişi kedi üzerinde gerçekleştirildi. Kediler 20 deney; 20 kontrol olmak üzere rastgele iki gruba ayrıldı. Deney grubuna operasyon öncesinde ve operasyon sırasında intraperitoneal lidokain uygulandı ve ovaryohisterektomi operasyonu yapıldı. Kontrol grubunda ise benzer çevresel koşullar altında lidokain uygulaması yapılmadan OHE operasyonları gerçekleştirildi. Preoperatif ve postoperatif 24. saatte kan örneği alındı. Preoperatif dönemde, postoperatif 6, 12, 24, 72 ve 120. saatlerde kalp atım sayısı, solunum sayısı ve vücut sıcaklığını içeren yaşamsal fonksiyonlar kaydedildi. Postoperatif 6, 12, 24, 72 ve 120. saatlerde Glasgow Ağrı Skalası, Melbourne Üniversitesi Ağrı Skalası, Basit Tanımlayıcı Ağrı Skalası ve Colorado Üniversitesi Akut Ağrı Skalası ile ağrı değerlendirildi. Kalp atım sayısı, vücut sıcaklığı ve solunum sayılarında anesteziye bağlı olarak tüm gruplarda anlamlı düşüşler görülürken, bu bulguların ağrı değerlendirmesi ile ilişkilendirilemeyeceği düşünüldü. Ağrı ölçeği tüm ölçüm zamanlarında kontrol grubunda deney grubuna göre daha yüksekti ve farklılığın istatistiksel yönden anlamlı düzeyde olduğu belirlendi (P < 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reduce postoperative pain after ovariohysterectomy (OHE) operation using preoperative and operative lidocaine hydrochloride in animals. It was believed that the pain thresholds of animals were high and that pain was not felt while under anesthesia during the operation. It is now accepted all over the world that this idea is wrong, it is known that the application of analgesic drugs should be started in the preoperative period. The study was carried out on 40 female cats brought with the request of ovariohysterectomy. Cats were randomly divided into two groups as control group (n=20) and experimental group (n=20). Intraperitoneal lidocaine were applied to the experimental group before and during the operation and ovariohysterectomy operations were performed. In the control group, OHE operations were performed under similar environmental conditions without lidocaine application. Blood samples were taken preoperatively and at the postoperative 24th hour. In the preoperative period, vital functions including heart rate, respiratory rate and body temperature were recorded at the 6th, 12th, 24th, 72nd and 120th hours postoperatively. Pain scales of cats were evaluated at 6, 12, 24, 72 and 120 hours postoperatively. While significant decreases were observed in heart rate and respiratory rates in all groups due to anesthesia, it was thought that these findings could not be associated with pain assessment. Changes in body temperatures that could be associated with anesthesia and possibly the analgesic substance were detected. The pain scale was higher in the control group than in the experimental group at all measurement times, and the differences were determined to be statistically significant (P < 0.05).