Hipertansif kriz nedeniyle acil servis başvurularının epidemiyolojik ve klinik özellikleri: Tek merkezli prospektif çalışma
Epidemiological and clinical characteristics of emergency department admissions due to hypertensive crisis: A single center prospective study
- Tez No: 846747
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN ALTUNTAŞ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Hipertansif krizler, hipertansiyonu olan kişilerde daha sık görülür ve uygun tedavi olmadığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çalışmamızda acil servise hipertansif kriz nedeniyle başvuran hastaların epidemiyolojik ve klinik özellikleri incelendi. Çalışmanın sonuçlarından elde edilen verilerle, hipertansif kriz tedavisindeki yaklaşımların daha iyi anlaşılması ve gelecekteki tedavi stratejilerinin geliştirilmesi amaçlandı. Mortalite ile ilişkili prediktörlerin tespiti amaçlandı. Materyal-Metod: Çalışma sürecinde, etik kurul onayının alınmasını takiben 90 gün boyunca vakalar toplandı. Son vaka alındıktan sonra, olası yaşam durumuna göre 30 gün sonra sağ kalım değerlendirmesi yapıldı ve bu nedenle çalışmanın toplam veri toplama süresi 120 gün sürdü. Çalışmaya 765 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların geliş saatleri, demografik özellikleri, acil servise başvuru anında ve takip sırasında ölçülen kan basıncı değerleri, tanıya yardımcı laboratuvar ve görüntüleme verileri, hipertansif kriz (acil, ivedi durum, psödokriz) tanıları, acil serviste uygulanan tedaviler, hipertansif acil tanısı alan hastalardaki son organ hasarları, JNC -8 kılavuzuna göre olan kan basıncı hedefine ulaşılıp ulaşılmadığı ve taburculuk, hastaneye yatış ve ölüm durumları çalışma formuna kaydedildi. Baş ağrısı, baş dönmesi, kaygı veya panik sendromu gibi ağrılı veya duygusal olaylar sırasında geçici olarak kan basıncının yükselmesi hipertansif psödokriz olarak kaydedildi. Ayrıca hastaların ileriye dönük 72 saat ve 1 aylık hastane kayıt verileri incelenerek acil servise mükerrer başvuruları ve 30 günlük ölüm, psödokriz olarak değerlendirilmişse 30 gün içerisinde düzenli antihipertansif tedavi başlanıp başlanmadığı değerlendirildi. JNC sınıflaması ve psödokrizin dahil edildiği sınıflama karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Hypertensive crises are more prevalent in individuals with hypertension and can lead to serious health issues if left untreated. This study aimed to examine the epidemiological and clinical features of patients presenting to the emergency department with hypertensive crisis. The aim was to use the data obtained from the study's results to gain a better understanding of approaches to hypertensive crisis treatment and to develop future treatment strategies. The identification of predictors associated with mortality was also intended. The study's results were aimed at assisting in the more effective management of patients with hypertensive crises, thereby reducing morbidity and mortality. Materials and Methods: During the study period, cases were collected for 90 days after obtaining ethical approval. After the last case was included, a survival assessment was conducted 30 days later based on potential survival status, resulting in a total data collection period of 120 days. A total of 765 patients were included in the study. The arrival times of the included patients, demographic characteristics, blood pressure values measured at the time of admission and during follow-up, supportive diagnostic laboratory and imaging data, diagnoses of hypertensive crisis (emergency, urgent, pseudocrisis), treatments administered in the emergency department, final organ damage in patients diagnosed with hypertensive emergency, whether the target blood pressure according to JNC-8 guidelines was achieved, and discharge, hospitalization, and mortality statuses were recorded on the study form. Additionally, the 72-hour and 1-month hospital admission data of the patients were examined, and whether regular antihypertensive treatment was initiated within 30 days if pseudocrisis was evaluated. The JNC classification was compared with the classification including pseudocrisis. A p-value of