Sütçü ineklerde mastitis aşısının etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficacy of mastitis vaccine in dairy cows
  1. Tez No: 846746
  2. Yazar: EMRE BÜYÜKKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖRSAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Sütçü inekler üzerinde gerçekleştirilen bu araştırma, mastitis aşısının etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Postpartum 20. günden başlayarak 100 gün boyunca, aşı uygulanan ineklerden alınan süt örnekleri üzerinde somatik hücre sayısı (SHS) değerleri incelenmiştir. Araştırmada, 200 gün ve üzeri (200-220 gün aralığında) olan 1-3. laktasyon döneminde bulunan 80 baş Holstein ırkı inek kullanılmıştır. Belirli zaman aralıklarında Kalifornia Mastitis Testi (CMT) yapılmış ve CMT pozitif sonuç veren meme çeyreklerinden alınan süt örneklerinde mikrobiyolojik analiz yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre çalışmada aşı (n=40) ve kontrol grubu (n=40) olmak üzere iki farklı grup oluşturulmuştur. Aşı grubuna dahil edilen hayvanlara ticari bir mastitis aşısı (Startvac® , Spain) uygulanmıştır. Aşılama prosedürü, aşı prospektüsüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Aşı ve kontrol gruplarındaki hayvanlardan, doğumdan sonraki 20. günden itibaren her 10 günde bir süt örneği alınmış ve somatik hücre sayısı incelenmiştir. Her meme lobu için ayrı istatistiksel analizler yapılmıştır. Yapılan analizlere göre; sağ ön meme, sağ arka meme, sol ön meme ve sol arka meme için SHS değerlerinde kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (P>0,05). Gerekli profilaksi uygulamalarının gerçekleştirilmediği işletmelerde mastitis aşısı uygulamasının tek başına meme enfeksiyonlarını önlemede yetersiz olduğu ve böylece SHS'nı etkin şekilde düşüremediği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar, aşının etkinliğinin değerlendirilmesinde çevresel koşullar, sağımhane şartları ve profilaktik önlemler gibi faktörlerle birlikte ele alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, conducted on dairy cows, aims to evaluate the effectiveness of the mastitis vaccine. Somatic cell count (SCC) values were examined on milk samples taken from vaccinated cows for 100 days, starting from the 20th postpartum day. In the research, 1-3 days with a duration of 200 days and above (range 200-220 days). 80 Holstein cows in lactation period were used. California Mastitis Test (CMT) was performed at certain time intervals and microbiological analysis was performed on milk samples taken from the udder quarters that gave CMT positive results. According to the analysis results, two different groups were created in the study: vaccine (n = 40) and control group (n = 40). A commercial mastitis vaccine (Startvac® , Spain) was applied to the animals included in the vaccine group. The vaccination procedure was carried out in accordance with the vaccine package insert. No application was made to the control group. Milk samples were taken from animals in the vaccine and control groups every 10 days starting from the 20th day after birth and the number of somatic cells was examined. Separate statistical analyzes were performed for each udder lobe. According to the analysis; No statistically significant difference was found in the SHS values for the right front udder, right rear udder, left front udder and left rear udder compared to the control group (P>0.05). It has been concluded that mastitis vaccine application alone is insufficient to prevent udder infections in enterprises where the necessary prophylaxis practices are not carried out and thus cannot effectively reduce SCC. These results emphasize that factors such as environmental conditions, parlor conditions and prophylactic measures should be considered together with factors such as environmental conditions, parlor conditions and prophylactic measures when evaluating the effectiveness of the vaccine.