Kentsel arıtma çamurunun dezentegrasyon sürecinde mikroplastiklerin akıbetinin araştırılması
Investigation of the fate of microplastics during the disintegration process of urban sewage sludge
  1. Tez No: 846758
  2. Yazar: ŞERİFE SÜMEYYE YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
5 mm'den küçük plastik parçacıklar yani mikroplastikler son zamanlarda dikkat çeken önemli kirleticiler arasındadır. Genellikle mikroplastik kaynağı olarak atıksu arıtma tesisleri mikroplastik kirliliğinin başında gelmektedir. Bu konuda çalışmalar akademi alanında hız kazanmıştır. Tez çalışması kapsamında, Denizli Merkez Atıksu Arıtma Tesisi'nden alınan arıtma çamurlarında optimum dezentegrasyon proses koşulları, dezentegrasyonun mikroplastiklere ve anaerobik çürüme sırasında biyokimyasal metan potansiyeline etkisi ve mikroplastiklerin konsantrasyonları, şeklleri, boyutlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik ilk olarak arıtma çamurunda karakterizasyon işlemleri yapılmıştır. Karakterizasyonu belirlenen arıtma çamurunda kimyasal dezentegrasyon olan fenton prosesi ve fiziksel dezentegrasyon olan ultrasonik proses uygulanmıştır. Dezentegrasyon işlemleri sonrasında optimum proses koşulları belirlenmiştir. Fenton pprosesi ile dezentegrasyon sonrası optimum H2O2 dozu 60 g/kg, optimum Fe (II) dozu 3g/kg olarak belirlenmiştir. Ultrasonik proses ile dezentegrasyon sonrası optimum genlik (amp) değeri %30, optimum süre değeri ise 50 dk olarak belirlenmiştir. Dezentegrasyonun arıtma çamurunda su verme sürecine etkisi Kapiler Emme Süresi (KES, CST) deneyi yardımıyla yapılarak Fenton prosesi ile dezentegrasyonu yapılan arıtma çamurunun su verme süresinin kısaldığı, ultrasonik proses ile dezentegrasyonu yapılan arıtma çamurunun ise su verme süresinin uzadığı gözlenmiştir. Optimum dezentegrasyon proses koşullarında BMP (Biyokimyasal Metan Potansiyeli) deney çalışmaları yapılmıştır. En yüksek BMP değeri ultrasonik işlem ile dezentegre edilen çamur numunesinde daha sonra fenton ile dezentegre edilmiş çamur numunesinde gözlenmiştir. Atıksu arıtma çamuru numunelerinde optimum koşullarda dezentegrayon işlemleri ve izolasyon çalışmaları sonunda tüm numuneler ''Nile Red'' boyası ile boyanarak mikroplastiklerin analizi yapılmıştır. Arıtma çamurunda yoğun olarak lif şeklinde mikroplastikler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plastic particles smaller than 5 mm, that is, microplastics, are among the important pollutants that have attracted attention recently. Wastewater treatment facilities are generally the leading source of microplastic pollution. Studies on this subject have gained momentum in the academy. Within the scope of the thesis study, it was aimed to determine the optimum disintegration process conditions in the sewage sludge taken from Denizli Central Wastewater Treatment Plant, the effect of disintegration on microplastics and biochemical methane potential during anaerobic digestion, and the concentrations, shapes and sizes of microplastics. For this purpose, first characterization processes were carried out on sewage sludge. Fenton and ultrasonic processes, which are disintegration processes, were carried out on the treatment sludge whose characterization was determined. Optimum process conditions have been determined for disintegration processes. For this purpose, first characterization processes were carried out on sewage sludge. Fenton process, which is chemical disintegration, and ultrasonic process, which is physical disintegration, were applied to the treatment sludge whose characterization was determined. After the disintegration processes, optimum process conditions were determined. After disintegration with the Fenton process, the optimum H2O2 dose was determined as 60 g/kg and the optimum Fe (II) dose was determined as 3g/kg. After disintegration with the ultrasonic process, the optimum amplitude (amp) value was determined as 30% and the optimum time value was determined as 50 minutes. The effect of disintegration on the quenching process in sewage sludge was made with the help of Capillary Suction Time (CES, CST) experiment, and it was observed that the quenching time of sewage sludge disintegrated with the Fenton process was shortened, while the quenching time of sewage sludge disintegrated with the ultrasonic process was prolonged. BMP (Biochemical Methane Potential) experimental studies were carried out under optimum disintegration process conditions. The highest BMP value was observed in the sludge sample disinfected with ultrasonic treatment and then in the sludge sample disinfected with Fenton. At the end of the disinfection processes and isolation studies in wastewater treatment sludge samples under optimum conditions, all samples were stained with“Nile Red”dye and microplastics were analyzed. Fiber-shaped microplastics were observed extensively in the sewage sludge.