Kronik lenfositik lösemi hastalarının 17p genetik durumu, evrelerine göre sağkalım etkisi ve aldıkları tedavilerinin retrospektif incelenmesi
17p genetic status of chronic lymphocytic leukemia patients, survival effects according to their stages and retrospective investigation of the treatments that they received
- Tez No: 846766
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ORHAN AYYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: KLL periferik kan, kemik iliği, lenf nodları ve dalakta neoplastik B lenfositlerin monoklonal proliferasyonu ve birikimi ile karakterize bir hastalıktır. Bu çalışmada kliniğimizde KLL tanısı almış hastaların demografik özelliklerini, hastalık evrelerini, 17p delesyonu durumlarını ve çeşitli faktörlere göre sağkalımlarını incelemeyi ve literatür ile karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: 1 Ocak 2015-1 Ocak 2021 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi iç hastalıkları hematoloji kliniğinde KLL tanısı almış 308 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya alınan hastaların tanı anındaki genel özellikleri, laboratuvar değerleri, hastalık evreleri, 17p delesyonu genetik sonuçları, tedavi seçenekleri ve sağkalım süreleri araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 308 hastanın 190'ı (%61,7) erkek 118'i (%38,3) kadındı. Erkek/kadın oranı 1.6/1, ortalama yaş 62,7 (ortanca yaş 63) ve standart sapma 10,7 olarak hesaplandı. Yaş aralığı 28 ile 86 arasında bulundu. 170 hastada 17p delesyonu çalışılmış olup 26 hastanın sonucu pozitif (%15,3) olarak belirlendi. Hastaların tanı anında Rai evrelemesine göre dağılımı incelendiğinde hastaların %8,4'ü evre 0, %42,2'si evre I, %30,5'i evre II, %12,5'i evre III, %6,5'i evre IV olarak belirlendi. Takip süresi ortanca değeri 68,1 ay (min-max=3,1-186,6 ay) olarak hesaplandı. Takipleri esnasında 9 (%2,9) hastada Richter transformasyonu, 31 (%10,1) hastada OİHA, 6 (%1,9) hastada İTP, 58(%18,8) hastada ise sekonder immün yetmezlik geliştiği gözlendi. Hastaların aldıkları tedaviler incelendiğinde 109(%35,4) hastanın tedavi almadığı, 199(%64,6) hastanın ise tedavi aldığı görüldü. Tedavisiz sağkalım ortanca değeri 21,2 ay (%95CI=16,9-25,4) olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
17p GENETIC STATUS OF CHRONIC LYMPHOCYTIC LEUKEMIA PATIENTS, SURVIVAL EFFECTS ACCORDING TO THEIR STAGES AND RETROSPECTIVE INVESTIGATION OF THE TREATMENTS THAT THEY RECEIVED Purpose: CLL is a disease characterized by monoclonal proliferation and accumulation of neoplastic B lymphocytes in peripheral blood, bone marrow, lymph nodes and spleen. In this study, we aimed to investigate the demographic characteristics, disease stages, 17p deletion status and survival according to various factors of patients diagnosed with CLL in our clinic and compare them with the literature. Methods: The data of 308 patients diagnosed with CLL in the internal medicine hematology clinic of Dicle University between January 1, 2015, and January 1, 2021, were analyzed retrospectively. The general characteristics, laboratory values, disease stages, genetic results of 17p deletion, treatment options and survival times of the patients included in the study were investigated. Results: Of the 308 patients included in the study, 190 (61.7%) were male and 118 (38.3%) were female. The male/female ratio was 1.6/1, the mean age was 62.7 (median age 63), and the standard deviation was 10.7. The age range was found to be between 28 and 86 years. 17p deletion was studied in 170 patients, and the result of 26 patients was determined as positive (15.3%). When the distribution of the patients according to Rai staging at the time of diagnosis was examined, 8.4% of the patients were stage 0, 42.2% stage I, 30.5% stage II, 12.5% stage III, 6.5%. I was determined as stage IV. The median value of the follow-up period was calculated as 68.1 months (min-max=3.1-186.6 months). During the follow-up, Richter transformation was observed in 9 (2.9%) patients, AIHA in 31 (10.1%) patients, ITP in 6 (1.9%) patients, and secondary immunodeficiency in 58 (18.8%) patients. It was observed that 109 (35.4%) patients did not receive treatment during their follow-up, and 199 (64.6%) patients received treatment. The median value of treatment-free survival was calculated as 21.2 months (95%CI=16.9-25.4).