Kronik lenfositik lösemi hastalarında covıd-19 enfeksiyonunun seyri
The course of covid-19 infection in chronic lymphocytic leukemia patients
  1. Tez No: 789580
  2. Yazar: SENA GÖKÇE GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET FEYİZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Batı ülkelerinde ve ülkemizde en sık gözlenen lösemi olan Kronik Lenfositik Lösemi(KLL) hastalarının, COVID-19 pandemisindeki enfeksiyon seyirlerini görmek ve KLL prognozunda etkinliği kanıtlanmış sitogenetik anomalilerin enfeksiyon seyrine etkisini göstermeyi amaçladık.. Gereç ve Yöntemler: Hastanemize başvurmuş 18 yaş üzerindeki KLL tanılı hastalardan COVID-19 tanısı PCR ile kanıtlanmış ve sitogenetik verilerine ulaştığımız toplam 210 hastanın enfeksiyonun anındaki demografik bilgileri, mevcut tedavileri, yatış oranları, yoğun bakım ünitesi(YBÜ) ihtiyacı, biyolojik ajan kullanımı, solunum destekleri, hastane içi mortalite ve postenfeksiyöz tromboembolik olayları kaydedildi. 65 yaş üstü yaşlı kabul edildi. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 62,8±10,4(28-87) yıldı, %64,8'i erkekti. Hastaların %39,6'sında del(13q), %10,6'sında del(17p), %11,1'inde tri(12), %7,2'sinde del(11q) saptanmışken, %30'unda sitogenetik anomali saptanmamıştı. Hastaların %42,4'ü tedavisiz izlemdeydi. Hastaların %63,8'i hastaneye yatmıştı, %27,6'sının YBÜ ihtiyacı olmuştu ve %26,2'si eksitus olmuştu.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to see the infective course in patients with chronic lymphocytic leukemia which is the most common type of leukemia in Western countries and our country during COVID-19 pandemic, along with the effect of proven cytogenetic anomalies on infective course Material and Methods: Demographic information at the time of infection, current treatments, hospitalization rates, need of intensive care unit(ICU), respiratory support, 210 patients COVID-19 was proven by PCR and whose cytogenetic data were obtained from patients over 18 years of age with CLL who applied to our hospital., in-hospital mortality and postinfectious thromboembolic events were recorded. Age over 65 was accepted as elderly. Results: The mean age of patients was 62.8±10.4(28-87) years, 64.8% were male. Del(13q) was found in 39.6% of patients, del(17p) in 10.6%, tri(12) in 11.1%, del(11q) in 7.2% , %30 of patients no cytogenetic anomaly was detected. 42.4% of the patients were in the follow-up without treatment. 63.8% of the patients were hospitalized, 27.6% needed ICU and 26.2% died.