A novel data-adaptive network design methodology based on the k-means clustering and modified isodata algorithm for regional gravity field modeling via srbf
Küresel radyal tabanlı fonksiyonlar ile bölgesel gravite alanı modellemesinde k-ortalamalı kümeleme ve değiştirilmiş ısodata algoritmasına dayalı veri uyarlamalı yeni ağ tasarım metodu
- Tez No: 846786
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, bölgesel yerçekimi alanı modellemesinde küresel radyal tabanlı fonksiyonlar (SRBF'ler) için k-SRBF adlı yeni bir veri uyarlamalı ağ tasarım metodu sunmaktadır. Bu metot, k-ortalama kümeleme algoritmasının elde ettiği merkezler için bir son işleme prosedürü kullanır. ISODATA'nın değiştirilmiş versiyonu olan bu son işleme prosedürü, başlangıçta aday olarak belirlenen bir ağın içindeki kümeleri kullanıcı tanımlı kriterleri dikkate alarak böler, birleştirir ve siler. Önerilen yöntemin ilk versiyonunun kısıtlamalarını, karmaşıklığını ve hesaplama süresini azaltan bir iyileştirilmiş versiyon da sunulmuştur. Her SRBF'in bant genişliği, etki alanının yarıçapı içindeki gözlemler kullanılarak belirlenir. Farklı bant genişliği sınırları incelenmiş ve deneysel sinyal varyans fonksiyonu ile kullanıcı tanımlı kriterlere dayalı olarak uygun alt ve üst bant genişliği sınırları seçilmiştir. Sayısal testler, ağ tasarımının kullanıcı tanımlı kriterler üzerindeki etkisini incelemek için gerçek ve simülasyon veri setleri ile gerçekleştirilmiştir. Önerilen yöntemin farklı türdeki gözlemlerin birlikte kullanılabilirliğindeki performansının doğrulanabilmesi için ek testler yapılmıştır. Sonuçlar, k-SRBF'in SRBF'ler için bir veri uyarlamalı ağ kurulumunda etkili bir metot olduğunu göstermektedir. Ayrıca, önerilen metot normal denklem matrisinin kondisyonunu da iyileştirir, böylece kullanıcı tanımlı kriterler ve bant genişliği sınırları uygun seçildiğinde, herhangi bir düzenlileştirme yapılmaksızın, en küçük kareler prosedürünün uygulanabilmesini sağlayabilir. İyileştirilmiş k-SRBF metodolojisinin ağırlıklı bir yaklaşımı da geliştirilmiştir. Son olarak, k-SRBF'in ağ tasarımında kullanıldığı etkili bir Python yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a new data-adaptive network design methodology called k-SRBF for the spherical radial basis functions (SRBFs) in regional gravity field modeling. This methodology employs a post-processing procedure for the centroids obtained by the k-means clustering algorithm. The post-processing procedure, which is the modified version of the Iterative Self-Organizing Data Analysis Technique (ISODATA) splits, merges and deletes the clusters within an initial candidate network, considering the user-defined criteria. An improved version that addresses the limitations of the initial version is also presented, which reduces complexity and computation time. The bandwidth of each SRBF is determined using the generalized cross-validation (GCV) technique in which only the observations within the radius of the impact area are used. Different bandwidth limits are examined and the appropriate lower and upper bandwidth limits are chosen based on the empirical signal covariance function and user-defined criteria. The numerical tests are carried out with real and simulated data sets to investigate the effect of the user-defined criteria on the network design. Additional tests are performed to verify the performance of the proposed methodology in combining different types of observations. The results reveal that k-SRBF is an effective methodology to establish a data-adaptive network for SRBFs. Furthermore, the methodology improves the condition number of normal equation matrix so that the least-squares procedure can be applied without regularization, considering the user-defined criteria and bandwidth limits. A weighted approach of the improved k-SRBF methodology is also created. Finally, an efficient Python-based software is developed in which k-SRBF is employed.