Bovine viral diarrhea virus'un enzyme linked ımmunosorbent assay ve real time RT-PCR ile teşhisi
Diagnosis of BDVD with elisa and real time RT-PCR
- Tez No: 846785
 - Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YAVRU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bovine Viral Diarrhea Virus sığırların önemli viral enfeksiyonlarından birisidir. Sığırcılık işletmelerinde ekonomik yönden büyük kayıplara neden olur. Türkiye'de BVDV enfeksiyonunu önlemek için aşı kullanılmış olsa da, hastalık sığır üreticileri için hala ciddi bir sorundur. Bu çalışma, kesim için getirilmiş olsa bile, bölgedeki sığırcılık işletmelerinde BVDV enfeksiyonunun varlığını serolojik ve virolojik olarak belirlemek ve enfekte sürülerdeki hayvanların bireysel durumunu ortaya koymak amacı ile planlandı. Bu çalışmada, 2016 yılında Konya Yılet Mezbahası (Et Entegre Tesisleri, Laâdik)'na kesim için getirilen aşısız, yetişkin ve gebe olmayan 250 sığırdan serum ve lökosit için kan örnekleri toplandı. Serum örneklerinde BVDV'ye karşı gelişen spesifik antikor (ELISA BVD/MD/BDV p80 Protein Antibody Test kiti, A.B.D) ve toplanan lökosit örneklerinde viral antijen varlığı (IDEX BVDV Antigen Test Kiti, A.B.D) Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) ile araştırıldı. ELISA antijen pozitif çıkan örneklerde ise BVDV genom varlığı Real Time Reverse Transckripsiyon- Polymerase Chain Reaction (Real Time RT-PCR) (Qiagen, Almanya) ile ortaya kondu. Kan serumu örneklerine uygulanan BVDV/Ab ELISA sonucunda, 250 numuneden 54'u pozitif olarak belirlendi. Kan lökosit örneklerine uygulanan BVDV/Ag ELISA sonucunda, 250 numuneden 3'ü viral antijen yönünden pozitif olarak belirlendi. Antijen pozitif 3 örnekte BVDV genom varlığı Real Time RT-PCR ile araştırıldı. Antijen pozitif 3 örneğin ikisinde BVDV genom varlığı belirlendi. Sonuç olarak, sınırlı örneklemeye rağmen, enfekte hayvan varlığının ve oranının belirlenmesi, hem yetiştiricilere bilgi verilmesinde hem de bundan sonra planlanacak olan çalışmalara yol göstermesinde fayda sağlandı.
Özet (Çeviri)
Bovine Viral Diarrhea Virus is one of the major viral infections of cattle. Cattle breeding enterprises cause large losses in the economic direction. Although the vaccine has been used to prevent BVDV infection in Turkey, the disease is still a serious problem for cattle producers. This study was planned with the aim of identifying the presence of BVDV infection serologically and virologically in the cattle breeding enterprises in the region, and revealing the individual status of the animals in the infected herb, even if brought for slaughter. In this study blood samples collected for serum and leukocyte from adult and non-pregnant 250 calves brought for sloughtered in Konya Yılet Slaughterhouse (Meat Integrated Facilities, Ladik) in 2016. (ELISA BVD / MD / BDV p80 Protein Antibody Test Kit, USA) against viral antigen presence (IDEX BVDV Antigen Test Kit, USA) Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) and serum samples in collected leukocyte samples. For the ELISA antigen-positive samples, BVDV genomic presence was demonstrated using Real Time Reverse Transcription-Polymerase Chain Reaction (Real Time RT-PCR) (Qiagen, Almanya). As a result of the BVDV / Ag ELISA applied to blood leukocyte samples, 3 of 250 samples were positive for viral antigen. As a result of the BVDV / Ab ELISA applied to blood serum samples, 54 from 250 samples were identified as positive. Real-time RT-PCR was applied to identify the presence of genomes in the samples of these 3 animals that were identified as antigen-positive-antibody negative. As a result of this test, animals with 3 positive antigens were identified and only two of them had genomic presence. Therefore, these 3 animals were evaluated as acute infections due to BVDV infection. As a result, despite the limited sampling, the determination of the presence and proportion of infected animals has been beneficial both in informing the growers and in guiding the work to be planned thereafter.