Siirt ili Şirvan ilçesi syrphidae familyası (diptera) faunası ve sistematiği
Siirt province Sirvan district syrphidae family (diptera) fauna and its systematics
- Tez No: 846801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEMAL ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Genellikle büyük ve çekici renklere sahip olan syphidler, arıları ve eşek arısını taklit eder. Ergin syrphidler genellikle çiçekler üzerinde bulunur ve önemli tozlayıcılardır. Larvalarının yaklaşık %40'ı zoofagdır, genellikle yaprak bitleriyle beslenirler ve bu nedenle tarımsal ekosistemler için önemlidirler. Bu araştırma, Siirt ili Şirvan ilçesinden toplanan Syrphidae familyası örneklerine dayanmaktadır. Atrap kullanılarak farklı lokasyonlardan toplanan örnekler, etil asetatlı öldürme kavanozlarında öldürülüp muhafaza altına alınmıştır. Elde edilen ergin örnekler, entomoloji laboratuvarında standart müze yöntemlerine uygun olarak gerilmiş ve Siirt Üniversitesi Bitki Koruma Anabilim Dalı Entomoloji Laboratuvarı'nda teşhis için muhafaza edilmiştir. Morfolojik karakterler, stereo mikroskop altında literatüre göre incelenerek örneklerin tür teşhisleri yapılmıştır. Sonuç olarak, Siirt ili Şirvan ilçesinden Syrphinae altfamilyasından 10 tür, Eristalinae alt familyasından 13 tür olmak üzere toplam 14 cins ve 23 tür (Cheilosia antiqua, Chrysogaster basalis, Episyrphus balteatus, Eristalinus (Eristalinus) sepulchralis, Eristalinus megacephalus, Eristalinus taeniops Wiedemann, Eristalis arbustorum, Eristalis tenax, Eumerus amoenus, Eupeodes corollae, Eupeodes luniger, Lejogaster tarsata, Melanostoma mellinum, Merodon velox, Neoascia podagrica, Neoascia tenur, Paragus bicolor, Paragus haemorrhous, Paragus pecchiolii, Paragus tibialis, Sphaerophoria rueppelli, Sphaerophoria scripta, Syritta pipiens) tespit edilmiştir. Çalışmada her tür için üstten ve yandan olmak üzere tür fotoğrafları ve türlerin toplandığı yerlerin koordinat bilgileri verilmiştir. Ayrıca tespit edilen türlerin Dünyada ve Türkiye'deki yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Syphids, which are generally large and attractively colored, mimic bees and wasps. Adult syrphids are often found on flowers and are important pollinators. Approximately 40% of their larvae are zoophagous, they generally feed on aphids, so they are important for agricultural ecosystems. This research is based on adult syrphids specimen collected from Şirvan district of Siirt province. Specimens collected from different locations using hand net were killed and preserved in ethyl acetate killing jars. The adult specimens obtained were strained in the entomology laboratory in accordance with standard museum methods and stored for identification in the Entomology Laboratory of the Plant Protection Department of Siirt University. Morphological characters were examined under a stereo microscope according to the literature and species identification of the specimen was made. As a result, a total of 14 genera and 23 species, including 10 species from the Syrphinae subfamily and 13 species from the Eristalinae subfamily, from Şirvan district of Siirt province (Cheilosia antiqua, Chrysogaster basalis, Episyrphus balteatus, Eristalinus sepulchralis, Eristalinus megacephalus, Eristalinus taeniops Wiedemann, Eristalis arbustorum , Eristalis tenax, Eumerus amoenus, Eupeodes corollae, Eupeodes luniger, Lejogaster tarsata, Melanostoma mellinum, Merodon velox, Neoascia podagrica, Neoascia tenur, Paragus bicolor, Paragus haemorrhous, Paragus pecchiolii, Paragus tibialis, Sphaerophoria rueppelli, Sphaerophoria scripta, Syritta pipiens) detection has been made. In the study, top and side photographs of each species and coordinate informations of the places maps of the localities where the species were collected are given. Additionally, the distributions of the detected species in the World and Türkiye are given.