Geleneksel imal edilen mekanik parçanın topoloji optimizasyonu ve sonlu elemanlar analizi
Topology optimization and finite element analysis of a conventionally manufactured mechanical part
  1. Tez No: 846804
  2. Yazar: MUHAMMED ESAD KAYACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüz endüstrisinde, makine cihaz ve sistemlerde enerji verimliliği, imalat maliyeti, hassasiyet, ergonomi ve hafiflik kriterleri öne çıkmaktadır. Belirtilen kriterlerin her biri için, makine parçası imalatında ayrı ayrı mühendislik uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma kapsamında otomotiv sektöründe imalatı yapılan bir braket parçası seçilerek topoloji optimizasyon çalışması yapılarak kütle azaltması gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmada tasarlanan parçanın imalatında kısıtlamalar olmaması için eklemeli imalat önerilerek tasarım kriterleri azaltılmıştır. Optimizasyon çalışmasında girdi parametreleri; latis hücre tipi, latis hücrelerde maksimum ve minimum hücre kalınlığı ve birim hücre boyutu seçilmiştir. Seçilen parametrelerden latis hücre tipinde; schwarz, diamond, gyroid, lidinoid, splitp ve neovious olarak 6 tip hücre seçilmiştir. Minimum hücre kalınlığı için; 0,4 mm, 0,5 mm, 0,6 mm, maksimum hücre kalınlığı için; 4 mm, 4,5 mm, 5 mm ve birim hücre hacmi için ise 27 mm3, 64 mm3 ve 125 mm3 olmak üzere üç parametre seçilmiştir. Yapılması planlanan sonlu elemanlar analizlerinin (FEA) optimizasyonu için Taguchi metodu kullanılmış ve neticede FEA sayısı 18 olarak belirlenmiştir. FEA sonucunda, seçilen parça üzerinde oluşan von-Mises gerilme esas alınarak 32%'den fazla kütle azaltması gerçekleştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's industry, the criteria of energy efficiency, manufacturing cost, precision, ergonomics and lightness come to the fore in machine devices and systems. For each of these criteria, separate engineering applications are needed in machine part manufacturing. Within the scope of this study, a bracket part manufactured in the automotive industry was selected and mass reduction was realized by performing a topology optimization study. In this study, design criteria were reduced by proposing additive manufacturing to avoid constraints in the manufacturing of the designed part. In the optimization study, input parameters; lattice cell type, maximum and minimum cell thickness in lattice cells and unit cell size were selected. For the lattice cell type, 6 types of cells were selected as schwarz, diamond, gyroid, lidinoid, splitp and neovious. For minimum cell thickness; 0,4 mm, 0,5 mm, 0,6 mm, for maximum cell thickness; 4 mm, 4,5 mm, 5 mm and for unit cell volume; 27 mm3, 64 mm3 and 125 mm3 were selected. Taguchi method was used for the optimization of the planned finite element analyses (FEA) and the number of FEAs was determined as 18. As a result of the FEA, it was concluded that more than 32% mass reduction can be realized based on the von-Mises stress on the selected part.