Karşılaştırmalı tekno-ekonomik fizibilite çalışmasına dayalı olarak güneş enerjili su ısıtma sistemlerinin optimum seçimi
Optimal selection of solar water heating systems based on comparative techno-econumic feasibility study
  1. Tez No: 846823
  2. Yazar: HİLMİ GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÖKÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Güneş enerjisi, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına nazaran daha büyük bir potansiyele sahip ve yaygınlaşma olasılığı daha yüksek olan bir enerji kaynağıdır. Bu sebeple güneş enerjili sistemlerin teknolojilerinin geliştirilmesi ve kullanım alanlarının artırılması önem arz etmektedir. Güneş enerjisi, evlerde sıcak su sağlamak ve endüstriyel süreçlerde faydalanmak için yaygın olarak kullanılan yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Evsel sıcak su ve endüstriyel buhar üretiminde güneş enerjisinin kullanımı hem ekonomik hem de çevresel faydalar sağlar. Bu çalışmada F-Chart Yöntemi kullanılarak düzlemsel ve vakum tüplü 8 farklı kollektörün performans analizi gerçekleştirilmiştir. Çalışmada Aydın, Samsun, Afyonkarahisar, Niğde, Erzurum ve Sivas ili meteorolojik şartlarına göre belirli bir sıcak su talebi için analiz yürütülmüştür. Örnek bir il (Niğde) ve örnek bir kollektör için ekonomik analiz yapılarak geri ödeme süresi hesaplanmıştır. Çalışmada güneş enerjili su ısıtma sistemlerinin hava kirliliğinin azaltılması için önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Solar energy is an energy source with a greater potential and a higher probability of widespread use compared to other renewable energy sources. For this reason, it is important to develop the technologies of solar energy systems and increase their usage areas. Solar energy is a renewable energy source that is widely used to provide hot water in homes and to utilise in industrial processes. The use of solar energy in domestic hot water and industrial steam production provides both economic and environmental benefits. In this study, the performance analysis of 8 different flat plate and vacuum tube collectors was carried out using the F-Chart Method. In the study, the analysis was carried out for a certain hot water demand according to the meteorological conditions of Aydın, Samsun, Afyonkarahisar, Niğde, Erzurum and Sivas provinces. An economic analysis was carried out for a sample province (Niğde) and a sample collector, and the payback period was calculated. In addition, the importance of solar water heating systems for reducing air pollution is emphasised in the study.