Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi merkez kampüs yerleşke alanında çevresel gürültü profilinin değerlendirilmesi
Evaluation of the environmental noise profile in the centralcampus area of Nigde Ömer Halisdemir University
- Tez No: 846854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENDERES KALKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çevresel kirlilik denildiğinde insanların aklına ilk gelen su, hava ve toprak kirliliğidir. Oysa gözün görebildiği, dokunulduğunda koklandığında ya da tadıldığında hissedilen farkına varılan bu kirliliklere ilave edilecek başka bir kirlilik yok mudur? İşitme ile duyulan kirlilikler de en az diğer kirlilikler kadar önemlidir. Su ile bulaşabilen hastalıklar bütün canlıların sağlığını tehdit ettiği gibi gürültü kirliliği de bütün canlıları fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklarını tehdit edebilir. Çalışmada kampüs alanının seçilme nedenlerinin başında derslikler, çalışma ofisleri, öğrencilerin barındıkları yurtlar ve sosyal alanlar kampüs alanında iç içe olması gelmektedir. Gürültüye karşı tepkileri hassasiyetleri farklı olan bu ortamlarda taşıt gürültü seviyesinin belirlenmesi ve ortaya çıkacak sonuçlar hakkında önlem alınıp alınmaması incelenecektir. Bu amaçlarla hazırlanan bu çalışmada öncelikle, geniş bir literatür taraması ile hem ülkemizde gürültü ve gürültüye karşı hassasiyetlerin oluşması amaçlı yapılan özellikle kampüs çalışmaları irdelenmiştir. Dünyada bu konularda yapılan çalışmalar taranmış ve derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When environmental pollution is mentioned, the first things that come to mind for people are water, air, and soil pollution. However, are there not other forms of pollution that can be added to these, which are noticed when seen, touched, smelled, or tasted? Noise pollution, perceived through the sense of hearing, is equally important as other forms of pollution. Just as waterborne diseases threaten the health of all living beings, noise pollution can also threaten the physical and psychological well-being of all living beings. The reasons for choosing the campus area in this study include the interconnection of classrooms, study offices, student dormitories, and social areas within the campus. In environments where sensitivities to noise vary, the determination of vehicle noise levels and whether or not precautions should be taken will be examined. In this study, prepared for these purposes, a comprehensive literature review has been conducted, examining studies conducted, especially on campuses, aiming to understand noise and sensitivities to noise in our country. Studies conducted globally on these topics have been reviewed and compiled.