Ras onkogenini hedefleyen ilaç öncüllerinin geliştirilmesi
Development of drug derivatives targeting oncogenic ras protein
  1. Tez No: 846868
  2. Yazar: ŞÜKRİYE CEREN ÖÇAL DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS, PROF. DR. GÜLAY BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada faj sunumu ile tanımlanan ilaç öncülü adaylarının yüzey plazmon rezonans yöntemi kullanılarak Kras doğal tip ve G12D mutant proteinine bağlanma afiniteleri analiz edilmiştir. Kras'a yüksek afinite ile bağlandığı gösterilen peptit yapılarının onkogenik Ras'ın fonksiyonel aktiviteleri üzerindeki olası inhibe edici etkileri incelenmiştir. Bu aşamadaki çalışmalarda BxPC-3 ve AsPC1 pankreas kanseri hücre hatları kullanılmıştır. Hücresel çalışmalar kapsamında belirlenen peptitlerin hücre proliferasyonu-sitotoksisite ve motilite analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında faj sunumu ile doğal tip ve mutant KrasG12D mutantına bağlandığı belirlenen 12 amino asit uzunluğunda 7 peptit dizisi belirlenmiş olup bu yapıların 3 tanesinin ilgili hedef proteinlerine yüksek afinite ile bağlandığı yüzey plazmon rezonans analizi ile saptanmıştır. Pankreas kanseri hücre hatlarında gerçekleştirilen yara iyileşme deneyinde peptit 3'ün yara iyileşmesini anlamlı düzeyde inhibe ettiği gözlenmiştir. Elde edilen verilerin pankreas kanseri başta olmak üzere KrasG12D mutasyonu taşıyan kanser türleri tedavisinde etkili olabilecek yeni ilaç öncülleri geliştirilmesi, kişiye özgü tedaviye olanak tanınmasına katkı sağlaması, ilişkili yeni bir hücresel sinyal yolağının tanımlanması için katkı sağlayabileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the binding affinities of drug precursor candidates identified by phage display to the Kras wild type and G12D mutant protein were analyzed using the surface plasmon resonance method. The possible inhibitory effects of peptide structures shown to bind to Kras with high affinity on the functional activities of oncogenic Ras were examined. BxPC-3 and AsPC1 pancreatic cancer cell lines were used in studies at this stage. Cell proliferation-cytotoxicity and motility analysis of the identified peptides within the scope of cellular studies was performed. Within the scope of this study, 7 peptide sequences with a length of 12 amino acids that were found to bind to wild type and mutant KrasG12D mutant by phage display. And 3 of these structures were determined to bind to their respective target proteins with high affinity by surface plasmon resonance analysis. In the wound healing experiment performed on pancreatic cancer cell lines, it was observed that peptide 3 significantly inhibited wound healing. It is anticipated that the data obtained may contribute to the development of new drug precursors that may be effective in the treatment of cancer types with KrasG12D mutation, especially pancreatic cancer, to contribute to the possibility of personalized treatment, and to the identification of a new related cellular signaling pathway.