Tasarlanan optik toz sensörü ile güneş enerjisantrallerindeki enerji üretiminde tozlanma etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of dusting on energy production insolar power plants with the designed optical dust sensor
- Tez No: 846870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN USTABAŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Güneş enerjisi santrallerindeki Fotovoltaik (PV) paneller, güneşten gelen fotonlar tarafından uyarılır. Uyarılma durumu ile fotoelektrik olay meydana gelir ve elektrik enerjisi üretimi meydana gelir. Güneş enerji santrallerinde enerji üretimi çevresel etkiler ile azalmaktadır. Bunların başında optimum sıcaklık değerinin üzerindeki sıcaklık ve panellerin üzerinde biriken toz miktarı gelmektedir. Optimum sıcaklığın üzerindeki bir sıcaklıkta panelin güç çıkışının düştüğü tersi durumda ise arttığı gözlemlenmektedir. Sıcaklık oluşumu panellerin üzerindeki tozlanmanın etkisinden de kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yapılacak olan çalışmada tozlanmanın enerji üretimi üzerindeki etkisi optik yöntemle tasarlanacak bir sensör ile sıcaklığa bağlı olacak şekilde araştırılacaktır. Bu kapsamda yapılacak çalışmanın amaçlarını şu şekilde ifade edilmektedir: 1- Optik yöntem kullanılarak ölçüm teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesi. 2- Tozlanmanın enerji üretimine etkisinin optik ölçüm yöntemine sahip tasarlanacak bir sensör ile tespit edilmesi. 3- Tozlanma oranının ışınım verilerine göre karşılaştırılması. 4- Tozlanma oranının panel altı sıcaklık verisi ile karşılaştırılması. 5- Toz oranının enerji üretimi üzerindeki etkisinin incelenmesi.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic (PV) panels in solar power plants are excited by photons from the sun. With the excitation state, photoelectric effect occurs and electrical energy production occurs. Energy production in solar power plants decreases with environmental impacts. The most important of these are the temperature above the optimum temperature value and the amount of dust accumulated on the panels. It is observed that at a temperature above the optimum temperature, the power output of the panel decreases, and in the opposite case, it increases. Heat formation is also caused by the effect of dust on the panels. For this reason, in the upcoming study, the effect of dusting on energy production will be investigated in a temperature-dependent manner with a sensor designed using an optical method. The aims of the study to be carried out in this context are expressed as follows: 1- Research and development of measurement technologies using the optical method. 2- Detecting the effect of dusting on energy production with a sensor with an optical measurement method. 3- Comparison of dusting rate according to irradiance datas. 4- Comparison of dusting rate according to back of module temperature datas. 5- Examination of the effect of dusting rate on energy production.