Hipopitüiter, obez ve sağlıklı bireylerde oksitosin, leptin, vaspin ve melatonin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of oxytocin, leptin, vaspin and melatonin levels in hypopituitary, obese and healthy individuals
- Tez No: 846871
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN FİDAN YAYLALI, PROF. DR. YAVUZ DODURGA
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hipopitütiter (HP) hastalarda obezite, insülin direnci ve dislipidemi insidansı artmıştır. Ancak artan bu metabolik problemlerin kesin nedeni belirsizdir. Bu çalışmada obezite patogenezinden yola çıkarak serum oksitosin, leptin, vaspin ve melatonin düzeyleri ile hipopitüitarizm arasındaki klinik ve metabolik ilişkiyi inceledik. Aynı zamanda HP hastalarda santral diyabetes insipidus (SDI) varlığının obezite, insülin direnci ve dislipidemi üzerine etkilerini aydınlatmayı amaçladık. Çalışmaya 18-75 yaş arasında, 30 santral diabetes insipidusu olmayan hipopitüiter hasta (HP-SDI), 30 santral diyabetes insipidusu olan hipopiütier hasta (HP+SDI), 30 obez hasta, 30 sağlıklı gönüllüyle beraber 120 katılımcı dahil edildi. Katılımcılardan bir gecelik açlık sonrası sabah açlık kan şekeri, insülin, düşük yoğunluklu lipoprotein, yüksek yoğunluklu lipoprotein, trigliserit, total kolesterol, oksitosin, leptin, vaspin ve melatonin düzeyleri için venöz kan örnekleri alındı. Serum oksitosin, leptin, vaspin ve melatonin düzeyleri elisa yöntemiyle değerlendirildi. Vücut kitle indeksi hesaplandı ve vücut kompozisyonunu belirlemek için bioelektrik impedans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In hypopituitary (HP) patients, the incidence of obesity, insulin resistance and dyslipidemia increased. However, the exact cause of these increased metabolic problems is unclear. In this study, we examined the clinical and metabolic relationship between serum oxytocin, leptin, vaspin and melatonin levels and hypopituitarism based on the pathogenesis of obesity. At the same time, we aimed to elucidate the effects of central diabetes insipidus (CDI) on obesity, insulin resistance and dyslipidemia in HP patients. The study included 120 participants between 18-75 years of age, including 30 hypopituitary patients without central diabetes insipidus (HPCDI), 30 hypopiutary patients with central diabetes insipidus (HP+CDI), 30 obese patients, and 30 healthy volunteers. After an overnight fast, venous blood samples were collected in the morning for fasting blood glucose, insulin, low density lipoprotein, high density lipoprotein, triglyceride, total cholesterol and oxytocin levels. Body mass index was calculated and bioelectrical impedance analysis was used to determine body composition.