Recycled or upcycled? Exploring consumer preferences, uniqueness, and implicit theories
- Tez No: 846900
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜRHAN CANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sürdürülebilirlik, insanlar, gezegen ve refah arasında dengeli ve uyumlu bir ilişkinin sağlanması için hayati öneme sahiptir. Bu bağlamda, geri dönüştürülmüş ve ileri dönüştürülmüş ürünlerin önemi açıkça ortaya çıkmaktadır. Bu tez, sürdürülebilir seçenekler olarak bu ürünlere yönelik tüketici tercihlerini keşfetmeyi merkezine alır ve iki makaleden oluşmaktadır. İlk makale, çevre dostu üretim seçeneklerinin (geri dönüştürülmüş vs. ileri dönüştürülmüş) benimsenmesi üzerine örtük zeka teorisinin (varlık vs. artımsal) etkisine ışık tutmaktadır. Bu araştırma örtük zeka teorisindeki bilişsel yönelimlerin, arasında üretim yöntemi açısından belirgin farklılıklar bulunan geri dönüştürülmüş ve ileri dönüştürülmüş ürünler arasındaki seçimi nasıl etkilediğini incelemektedir. Bu ilişkiler 2 ön test ve 7 deney ile incelenmiştir. İkinci makale, özel olarak ileri dönüştürülmüş ürünlere odaklanmıştır ve bu ürünlerin farklı benzersizlik seviyeleri analiz edilmiştir. Her ileri dönüştürülmüş ürünün yapısı gereği bir benzersizliği vardır fakat bu farklılık ürün çeşidine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu araştırma, çeşitli seviyelerde benzersiz özelliklere sahip ileri dönüştürülmüş ürünler arasındaki tüketici tercihini ve algılanan ayrıcalık hissi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Her makale de, deneysel bulguların ve teorik temellerin sentezi olarak, sürdürülebilir ürün seçimiyle ilgili tüketici davranışları literatürünü zenginleştirerek değerli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is vital for ensuring a balanced and harmonious relationship between people, the planet, and prosperity. In this context, the significance of recycled and upcycled products becomes evident. This thesis is centered around exploring consumer preferences for these sustainable alternatives. In Essay 1, the study delves into the influence of implicit self-theories (entity vs. incremental) on the adoption of environmentally friendly alternatives (recycled vs. upcycled). Notable distinctions exist between these two sustainable production methods, prompting an investigation into how these cognitive orientations impact the selection between recycled and upcycled products. Across 2 pretests and 7 studies these relationships are examined. In Essay 2, attention shifts exclusively to upcycled products, analyzing their varying levels of uniqueness. While inherent uniqueness characterizes each upcycled item, the degree of uniqueness varies across different products. The relationship between consumer preference, upcycled product uniqueness, and the felt specialness is examined. In the synthesis of empirical findings and theoretical foundations, both essays yield valuable insights, enriching the consumer behavior literature related to sustainable product selection.