Lise öğrencilerinde akran zorbalığı ve aleksitimi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between peer bullying and alexithymia in high school students
  1. Tez No: 846916
  2. Yazar: SELİN NUR BAŞEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN AKBAŞ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı ergenlerde akran zorbalığı ve aleksitimi durumlarını belirlemek ve bunlar arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte prospektif olarak tasarlanan bu çalışma, 10.05.2023- 9.06.2023 tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (İBAMTAL) ve Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi'nde (İBAL) 9. Ve 10. sınıfta öğrenimine devam eden 300 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada katılımcılara sosyodemografik anket formu, Olweus Öğrenciler için Akran Zorbalığı (OÖAZ) Anketi ve 20 Soruluk Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) yüz yüze uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda yer alan öğrencilerin %8.2'sinin zorba, %18.2'sinin kurban, %9.6'sının zorba-kurban, %64'ünün ise ne zorba ne kurban olduklarını tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to determine peer bullying and alexithymia in adolescents and to evaluate the relationship between them. Methods: This cross-sectional prospective study was conducted on 300 9th and 10th grade students studying at Bolu Abant İzzet Baysal Vocational and Technical Anatolian High School and Bolu İzzet Baysal Anatolian High School between 10.05.2023 and 9.06.2023. In the study, a sociodemographic survey form, Olweus Bullying Questionnaire and 20-Item Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) were conducted face to face to the participants. Results: It was determined that 8.2% of the students in our study were bullies, 18.2% were victims, 9.6% were bully-victims, and 64% were neither bullies nor victims.