Türkiye'de yenilenebilir enerji sistemleri yatırım risklerinin ÇKKV yöntemleri ile analizi
Analysis of investment risks of renewable energy systems in Turkey by means of MCDM methods
- Tez No: 846959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULVİYE POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaç duyduğu enerji, medeniyetin temel taşlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu ihtiyacı karşılamak için, iki tür kaynaktan yararlanılabilmektedir: yenilenebilir özelliğe sahip olanlar ve yenilenemez özellikte olanlar. Yenilenemez enerji kaynaklarının daha yaygın ve maliyet açısından daha ekonomik olması, onlara olan talebi artırmaktadır. Ancak, bu enerji kaynaklarının tükenme riski taşıması ve çevresel etkileri, insanlığın geleceği ve güvenliği açısından önemli riskleri beraberinde getirmektedir. Diğer taraftan, yenilenebilir enerji kaynakları ilk kurulum maliyetleri açısından daha yüksek olması nedeniyle genellikle ilk tercih olarak değerlendirilememektedir. Bu çalışmada, rüzgâr, güneş, hidrolik, biyokütle ve jeotermal enerji santralleri gibi elektrik enerjisi üretiminde yaygın olarak kullanılan yenilenebilir enerji sistemlerinin yatırım riskleri literatür taraması doğrultusunda 5 ana başlık altında toplamda 26 risk olarak incelenmiş, bu sistemlerin kurulumu, işletimi ve bakımı süreçlerinde ortaya çıkabilecek risklerin önem sıralamasının belirlenmesine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, which is needed by developed and developing countries, is considered one of the cornerstones of civilization. To meet this need, two types of resources can be utilized: renewable and non-renewable. The fact that non-renewable energy sources are more widespread and cost-effective increases the demand for them. However, the risk of depletion of these energy sources and their environmental impacts pose significant risks for the future and security of humanity. On the other hand, renewable energy sources are generally not considered as the first choice due to their higher initial installation costs. In this study, the investment risks of renewable energy systems, which are widely used in electricity generation such as wind, solar, hydraulic, biomass and geothermal power plants, are analyzed under 5 main headings as 26 risks in total in line with the literature review, and it is aimed to contribute to the determination of the importance ranking of the risks that may arise during the installation, operation and maintenance of these systems.