Çocukluk çağı obezitesinde, maternal bağlanma, maternal kişilik özellikleri ile çocuğun dürtüsel davranışları ve yeme davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 846960
  2. Yazar: SÜHA ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÇÖP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Amaç: Obezite, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için büyük bir sağlık yükü oluşturmakta ve çocuklarda obezite görülme sıklığı giderek artmaktadır. Bu çalışmada obezitede rol alabilecek psikiyatrik faktörleri incelemek amacıyla, obez gençlerde obez olmayan gençlere göre maternal bağlanma stilleri, maternal kişilik özellikleri, yeme davranışları ve dürtüsel davranışlar arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamız Ankara Bilkent Şehir Hastanesi çocuk psikiyatrisi, çocuk endokrinolojisi ve genel pediatri polikliniklerine başvuran dahil etme ve dışlama kriterlerini karşılayan 12-18 yaş arası 80 vaka ve 60 kontrol grubu olmak üzere genç ve anneleri ile yapılmıştır. Vaka ve kontrol grubundaki gençlere görüşmeci tarafından ÇDŞG-ŞY-DSM-5-T uygulanmıştır. Sosyodemografik veri formu görüşmeci veya anneleri tarafından doldurulmuştur. Gençler tarafından özbildirime dayalı olan, Çocuklar için UPPS-P Dürtüsel Davranış Ölçeği ve Hollanda Yeme Davranışı Ölçeği, gençlerin anneleri tarafından da Büyük Beş-50 Kişilik Envanteri Kısa Formu ve İlişki Ölçekleri Anketi doldurulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Obesity is a major public health burden for developed and developing countries, and the prevalence of obesity in children is increasing. This study aimed to investigate the relationship between maternal attachment styles, maternal personality traits, eating behaviors, and impulsive behaviors in obese adolescents compared to non-obese adolescents, in order to examine the psychiatric factors that may play a role in obesity. Method: Our study was carried out with adolescents and their mothers, consisting of 80 cases and 60 control groups, aged 12-18 who met the inclusion and exclusion criteria and applied to the Child Psychiatry, Pediatric Endocrinology and General Pediatrics Clinics of Ankara Bilkent City Hospital. The K-SADS-PL-T was administered by the interviewer to the adolescents in the case and control groups. The sociodemographic data form was filled out by the interviewer or the mothers. The UPPS-P Impulsive Behavior Scale Child Version and the Dutch Eating Behavior Scale, which are based on self-reports by adolescents, and the Big Five-50 Personality Inventory Short Form and Relationship Scales Questionnaire were filled out by the mothers of adolescents.