Bilgi otomasyonu ve kütüphane işlemleri üzerine bir uygulama
Information automation and an application on library transactions
- Tez No: 84696
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL YOĞURTÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Başta bilgisayarlar olmak üzere her türlü elektronik haberleşme ve bilişim araçlarının hayatın birçok kesimine girdiği bu günlerde, tüm iş alanlarında el ile çalışma sistemleri iyice azalmaktadır. Internet kullanımının yaygınlaşmasıyla, özellikle bilgi ve dokümantasyon hizmeti veren iş alanlarında, az zamanda istenilen bilgi kaynaklarına sağlıklı ve güvenli erişim oldukça önem kazanmıştır. Bundan dolayı kütüphanelerde kitap ve süreli yayın gibi bilgi kaynaklarının sağlanmasından, ödünç verilmesine kadar olan işlemleri el ile çalışma biçiminden çıkarıp bir otomasyon sistemi içinde takip altına almak gerekli olmuştur. İşte bu gereklilikten dolayı, yeni kurulan üniversiteler arasında yer alan Gazi Osman Paşa Üniversitesi Merkez Kütüphanesine bilgi otomasyonu sağlamak için önce gerekli sistem analiz ve sistem tasarım çalışmaları yapılmış, sonra da bir uygulama yazılımı geliştirilmiştir. Bu uygulama yazılımı, veritabanı yönetim dillerinden biriyle kişisel bilgisayarlar için geliştirilmiş ve Kütüphane Otomasyon Sistemi adı verilmiştir. Bu çalışma ile üniversite merkez kütüphanesine, sağlama, dokümantasyon, yayın tarama ve yayınların ödünç verilmesi konularında otomasyon hizmeti verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The manual working systems have been reduced in all of the business sectors nowadays when mainly computers and every electronical communication tools have taken place in many parts of our life. It has been got importance the securely and safe reaching to the information sources which are desired in a very little time especially in the working sectors which give the service of information and documantation by becoming widespread the usage of Internet. In this case, it has been a necessity to monitor the all of the operations from getting the information resources like books and periodical publications to lending in the libraries in an automation system by giving up the manual working system. For this necessity, it has been done firstly necessary system analyses and system design studies, then developed an application software for providing information automation to the Central Library of Gazi Osman Paşa University, among the new established universities in Turkey. This application software has been developed for personal computers by one of the data base management language and named Library Automation System. By this study, it has been aimed to give automation service about providing documantation, searching and landing publications to university central library.