Doğal maden atığı pasa'nın portland çimento klinklerine puzolanik madde olarak ilave edilmesiyle üretilen puzolanlı çimentonun uygunluğunun incelenmesi
- Tez No: 84697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN TOSUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Ocak atıklarının bir kısmını oluşturan kil - karbon karışımlı doğal bir atığın ( madencilikte pasa olarak bilinir ) yeni katkılı çimento üretiminde puzolanik madde olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi amacıyla bir araştırma yapılmıştır. Linyit ocağı atıkları; kömür üretimi için gerekli olan kuyu ve galeri gibi yeraltı açıklıklarının açılması ile ortaya çıkan kaya parçacıklarıdır. Değişik cins ve boyutta kayaç ( dana sonra yağmur gibi doğal nedenlerden dolayı açık havada bırakıldığında bu kayaçların parçalanarak kum boyutuna benzer bir yapılanma gösterdiği tespit edilmiştir ) parçacıklarından oluşan pasa, bugüne kadar herhangi bir ekonomik değeri olmadığından atık malzeme olarak vahşi depolamaya tabi tutulmuştur. Yapı mühendisliğinin temel malzemelerinden olan çimento, yapının dayanımı ve maliyeti bakımından önemli bir yere sahiptir. İnşaat sektöründeki gelişmeye paralel olarak çimento tüketimi de artmaktadır. Çimento üreticileri açısından yeni yeni kaynaklatın bulunarak üretimin minimum maliyetle yapılması ve talebin karşılanması, yapımcı ve kontrollük açısından ise daha ucuz, güvenli ve dayanımı yüksek malzemelerin kullanılması arzu edilmektedir. Ülkemizde rezerv olarak bol miktarda bulunan trasın belirli oranlarda katkı şeklinde kullanılarak traslı çimento üretilmekte ve tüketilmektedir. Bu araştırmada; değişik atık malzemelerin arasında inşaat endüstrisinde kullanım olanağı bakımından pasa hakkında genel bilgiler ve kullanım olanakları sunulmaktadır. Esas amacımız, bu atığın geri kazanılmasını sağlamak ve doğal bir puzolanik madde olarak çimentoda katkı maddesi şeklinde kullanılabilirliğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Of a natural waste whose a clay - carbon mixture which forms a part of mine wastes ( known as pasa in the mining literature ), a investigation was made for the scope with the studying of its usability as pozzolanic material in production of the blended cement. The lignite coal is the rock particles which come out with the opening of ground cracks required to produce coal as well and gallery. Pasa made from the different kinds and dimensions of rock particles ( later, it was understood that pasa had the same sand' s dimension as due to the natural causes such as rain if these pasa particles have been placed in the open air) has been subjected to the wild storage as the waste material because it hasn't any economic evaluation till today. Cement which becomes from the basic materials of civil engineering has a important place in the respect with the strength and cost of building. The cement combusting also is increasing higher and higher as parallel to the advancing in the civil sectors. It is desirable that, to be made the production with the minimum cost as finding new and new sources in the respect with the cement manufacturers and to be replaced the cement demand, to be used much cheaper, security and also, the higher strengthly materials in the respect with for manufacturer and controller. The trass cement is manufactured and combusted, using as in the bleeding form at the certain proportions from trass which is found plenty as reserve in our country. In this investigation, the general information and the usage possibilities about pasa in the respect with the usability of it in civil sector among the different materials of wastes are presented. Our essential aim is to obtain the recycling of this waste and investigate the usability of it at the form of blending material in cement as a natural material of pozzolanic.