Investigation of microstructure and mechanical properties of 2050 aluminum alloy plate by various deformation ratios
Farklı deformasyon oranlarıyla üretilen aluminyum 2050 plakaların mekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 846966
  2. Yazar: TANSU YILMAZ ŞAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KALKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Aluminyum-Lityum alaşımları sahip oldukları farklı avantajlar sayesinde son dönemlerde havacılık sektöründe oldukça popüler bir konuma gelmiştir. Bu çalışma Aluminyum-Lityum alaşımlarına geniş bir perspektivden bakmıştır. Malzeme özelliklerini etkileyen iki önemli sebep bulunmaktadır. Bunlar; üretim prosesindeki deformasyon oranı ve ısıl işlem prosesidir.Sıcak hadde plaka formundaki malzemelerin en yaygın üretim yöntemlerinden biridir ve deformasyon oranı bu üretim yönteminin anahtar parametrelerinden biridir. Aynı ısıl işlem temperine sahip 50 mm, 90 mm ve 165 mm kalınlıklarındaki plakalar kullanılarak deformasyon oranının malzemenin mekanik ve ikincil fazlara olan etkisinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Bu çalışma kapsamında tane boyutu, çekme testi ve fraktogrografik analizler yapılarak daha detaylı bir koralsyon kurulabilmesi hedeflendi. Deformasyon oranının en büyük etkisi tane uzunluğunda olduğu gözlemlendi, ince plakalardaki tane uzunluğunun kalın plakalara göre 3 katından fazla olduğu ortaya konuldu. Özet olarak, bu çalışma ile 2050-T84 aluminyum alaşımının mevcut bilgilerine ve sıcak hadde prosesinin malzemenin mekanik ve miktoyapı özelliklerine etkisinin anlaşılmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Al-Li alloys are widely used popular aluminum alloys, due to their several advantages compare to conventional alloys. General perspective of Al-Li alloys is reviewed in this study. Properties of Al-Li alloys are affected by two main reasons; one reason is degree of deformation during manufacturing operations and heat treatment process. In this study, effect of manufacturing methods on material properties are examined by using 50 mm, 90 mm and 165 mm plates. Hot rolling is one of the manufacturing methods to produce plate materials and one of the key characteristics of these method is deformation ratios. Thinnest plate having the higher deformation ratio. The primary intention is to reveal the effect of deformation ratios on low cycle fatigue and second phase properties of 2050-T84 aluminum alloys and relation between mechanical and microstructural properties. Fractographic, grain size and tensile analysis have been performed within the scope of this study in order to establish a more comprehensive correlation. The biggest difference is obtained in grain size, when compared to thick and thin plate grain sizes it is observed that thin plate grain length is more than 3 times of thick plate. In substance, this study contributes the knowledge of 2050-T84 aluminum alloy and understanding the effect of hot rolling on mechanical properties.