Ulaştırma yol yapılarının kalite kontrolünün GPR yöntemi kullanılarak yapılması
Quality control of transportation way structures using GPR method
  1. Tez No: 846967
  2. Yazar: SAMED ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ AHMET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul İli Tuzla İlçesinde ve Bursa İli Nilüfer İlçesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı; tabaka kalınlıkları bilinen ve şartnamelere uygun yapılmış olması gereken asfalt, beton kaplama yollarda, asfalt altı temel tabakalar üzerinde ve derinlerinde, deformasyon veya potansiyeli olup olmadığı denetlemek adına yer radarı çalışmaları yapmaktır. GPR yöntemi, son teknolojilerden faydalanarak kullanılmıştır. Çalışmalarda Mala marka GPR ölçüm cihazı ve ekipmanları (250 MHz korumalı antenler) kullanılmıştır. Arazi çalışmalarını takiben veri işlem aşamalarında Reflexw programı kullanılmış ve iki boyutlu radargram görüntüleri elde edilmiştir. Bu veriler değerlendirilerek yorumlamalar yapılmış ve bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma alanında elde edilen İki boyutlu jeoradar kesitleri ve görüntülerinde; boşluk, doğal veya yapay katmanlar arası geçiş olarak değerlendirilebilecek; sırasıyla dairesel formlu, doğrusal gidişli anomaliler tespit edilmiştir. Ulaştırma yapılarında, tahribat olmadan detayları incelemek ve imalatı teyit etmek, imalat dışında kalan alandan gelebilecek deformasyon potansiyelini öngörebilmek adına GPR yöntemi kullanmak bu tezde önerilmektedir. Dairesel yapıda olan anomalilerin yapay veya doğal(karstik) boşluk, doğrusal gidişli olanların ise tabakalar arası geçiş zonu olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmalar ilgili uzmanlara sunulmuş olup gelecekteki çalışmalara öncülük edecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted in the Tuzla District of Istanbul Province and the Nilüfer District of Bursa Province. The main aim of the study is to perform ground-penetrating radar (GPR) investigations to check for deformations or potential deformations in asphalt, concrete overlay roads with known layer thicknesses, and those constructed in accordance with specifications, as well as in the subbase layers of asphalt. The GPR method, used state-of-the-art technological devices, with the Mala brand GPR measurement device and equipment (250 MHz shielded antennas) used in the study. Following fieldwork, the Reflexw program was used for data processing, and two-dimensional radargram images were obtained. By evaluating these data, interpretations were made, and conclusions were drawn. In the two-dimensional GPR sections and images obtained in the study area, anomalies with circular forms, which could be interpreted as transitions between natural or artificial layers, were detected. These anomalies were found to be either circular or linear, respectively. The two-dimensional GPR sections and images obtained in the study area revealed anomalies with circular forms, which could be interpreted as transitions between natural or artificial layers, and linear anomalies that could be considered as transition zones between layers. The use of the Ground penetratin radar method is recommended in this thesis for examining transportation structures in detail without causing damage, confirming construction details, and predicting potential deformations that may arise from areas outside the construction. Circular anomalies are thought to represent artificial or natural (karstic) voids, while linear anomalies may indicate transitions between layers. The results have been presented to relevant experts and are expected to contribute to future research in the field.