Developments in post-quantum cryptography
Kuantum sonrası kriptografideki gelişmeler
- Tez No: 846982
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
KUANTUM SONRASI KRİPTOGRAFİDE GELİŞMELER ÖZ Bu tezde, her zaman değişim ve ilerleme süreci içinde bulunan güçlü bir alan olan kriptografi ile ilgili gelişmeleri inceledik. Kriptografi ile iletişim, veri güvenliği ve çağımızın önemli yatırımları gibi temel yönleri üzerinde etkisi olan matematiksel temellerden bazılarına odaklandık. Ayrıca, kuantum bilgisayarlarının geleneksel kriptografik sistemlere potansiyel tehdit oluşturmasından dolayı yoğun bir şekilde incelenen, geleneksel kriptografik sistemlere kuantum bilgisayarlarının potansiyel tehdidini göz önünde bulunduran kuantum sonrası kriptografinin ileri alanındaki son gelişmeleri inceledik. Bu çalışmada, NIST'in standartlaştırma çalışmaları hakkında bilgi verdik.Kuantum sonrası kafes tabanlı kyber algoritması ve dilithium şeması üzerinde de çalıştık.
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENTS IN POST-QUANTUM CRYPTOGRAPHY ABSTRACT In this thesis, we examined developments in the field of cryptography, a strong domain that is constantly evolving and progressing. We focused on some of the mathematical foundations that have an impact on fundamental aspects such as communication, data security, and crucial investments of our era. In addition, considering the potential threat posed by quantum computers to traditional cryptographic systems, which has been extensively studied due to the ever-changing and progressive nature of the field, we explored recent advancements in the field of post-quantum cryptography that take into account the potential threat of quantum computers to traditional cryptographic systems. In this study, we provided information about NIST's standardization efforts. We also studied on the post-quantum lattice-based Kyber algorithm and the Dilithium scheme.