Sıvı yosun gübresinin farklı dozlarının tuz stresi koşullarında arpa gelişimi ve rizosferdeki bazı biyolojik özelliklere etkisi
The effects of different doses of liquid seaweed fertilizer on barley growth and some biological properties in the rhizosphere under salt stress conditions
- Tez No: 847023
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, arpa gelişimi ve rizosferdeki bazı mikrobiyolojik özellikler üzerine sıvı deniz yosunu gübresinin tuz stres koşullarındaki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Deneme serada yapılmıştır. Denemede ticari olarak satılan yosun gübresi kullanılmıştır. Sıvı deniz yosun gübresi ekimle birlikte topraklara dozda (% 0, % 0.4, % 0.8, % 1 ve % 2 yosun gübresi) uygulanmıştır. Tuz ise 3 dozda (0 mM, 75 mM ve 150 mM) uygulanmıştır. Bitkiler ekimden 12 hafta sonra hasat edilmiştir. Arpa bitki boyu, yeşil aksam ve kök yaş ve kuru ağırlıkları, kök uzunluğu, yaprakların klorofil içerikleri, kök bölgesi β-glukosidaz ve alkalin fosfataz enzim aktiviteleri gibi bazı toprak biyolojik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen veriler ile uygulamalar arasındaki farklılık istatistik analiz ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of liquid seaweed fertilizer on barley growth and some microbiological properties in the rhizosphere under salt stress conditions. The experiment was carried out in the greenhouse. Commercially available seaweed fertilizer was used in the experiment. Liquid seaweed fertilizer was applied to the soils in four doses (0, 0.4%, 0.8%, 1% and 2%) at planting. Salt was applied in 3 doses (0 mM, 75 mM and 150 mM) was applied. Plants were harvested 12 weeks after planting. Some soil biological properties such as barley plant height, green parts and root fresh and dry weights, root length, chlorophyll contents of leaves, rhizosphere β-glucosidase and alkaline phosphatase enzyme activities were investigated. The difference between the obtained data and the applications was revealed by statistical analysis.