Viseral adipozite ve vücut kitle indeksinin akut kolonik divertikülitin komplikasyonları üzerine etkisi
The effects of visceral adiposity and body mass index on complications of acute colonic diverticulitis
  1. Tez No: 847024
  2. Yazar: DAMLA BEYAZADAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Genel Cerrahi, Emergency Medicine, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı akut kolonik divertikülit hastalarında hastalığın komplikasyonları üzerine vücut kitle indeksi, viseral ve subkutan yağlanmanın etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif kohort çalışması olarak dizayn edildi. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde Eylül 2017- Şubat 2022 tarihleri arasında akut kolonik divertikülit tanısı ile takip ve tedavi edilen, 18 yaşından büyük, bilinen kolorektal malignitesi veya inflamatuar bağırsak hastalığı olmayan hastalar dahil edildi. Tüm hastalara kontrastlı batın bilgisayarlı tomografi tetkiki uygulanarak divertikülit şiddetini belirleyen Dünya Acil Cerrahi Topluluğu (WSES) sınıflaması evresi belirlendi ve hastalar komplike ve non-komplike olmak üzere ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri, hastalık ile ilişkili veriler, yapılan girişimsel işlemler ve ameliyatlar, takip ve tedavi boyunca gelişen tüm komplikasyonlar kaydedildi. Tüm hastaların vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplandı ve bilgisayarlı tomografi ile viseral ve subkutan yağ alanı (VFA, SFA) ölçümleri yapıldı. Komplikasyonlar ile viseral yağ alanı ve vücut kitle indeksi ilişkisi analiz edildi. Bulgular: Dahil edilme kriterlerini karşılayan 208 hasta incelendi ve 97'si (%46.6) non-komplike, 111 'i(%53.4) komplike divertikülit olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. 99'u erkek (%47.6), 109'u kadın (%52.4) olan hastaların yaş ortalaması 57.2 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the association of visceral adiposity and body mass index on complications of acute colonic diverticulitis Methods: This is a prospective cohort study of patients who were diagnosed with acute diverticulitis and admitted to Istanbul Medeniyet University Goztepe Prof. Dr. Suleyman Yalcın Cıty Hospital, from September 2017 to February 2022. Data collected included demographics, vital signs, biochemistry results, CT scan findings and management options. The patients were divided into uncomplicated and complicated diverticulitis groups according to CT findings and WSES classification. Visceral fat area (VFA), subcutaneous fat area (SFA) and body mass index (BMI) were calculated. Statistical analysis was performed to evaluate the association of VFA, SFA, and BMI in both uncomplicated and complicated groups. Results: 208 patients who met the inclusion criteria were examined and divided into two main groups as uncomplicated (53.4%) and complicated (46.6%) diverticulitis. The mean age of the patients, of which 99 were male (47.6%) and 109 were female (52.4%), was 57.2.