Azerbaycan'ın dış ticaret verilerinin gelişimi, dış ticaret politikası ve sonuçları
The development of Azerbaijan's foreign trade data, foreign trade policy, and consequences
  1. Tez No: 847067
  2. Yazar: BAHLUL KHANGELDİYEV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı ''Azerbaycan'ın Dış Ticaret Vergilerinin Gelişimi, Dış Ticaret Politikası ve Sonuçları'' incelemektir. Araştırmada dış ticaret ve dış ticaret politikasında hangi temel kavramlar olduğu da anlatılmıştır. Aynı zamanda, dış ticaretin tarihsel gelişimi, dış pazara giriş nedenleri ve yöntemleri, dış ticaret üzerinden alınan vergiler, dış pazara açılırken karşılaşılan sorunlar, dış ticaret politikasının amaçları ve araçları gibi konularda belirtilmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti 1993 yılında tarihinde ikinci bağımsızlığını kazandıktan sonra ülke liderlerinin uyguladığı başarılı bir politika sonucunda Azerbaycan Devleti tüm sanayi alanlarında gelişme elde etmiştir. Bu gelişme sürecinde ülkenin sanayi alanlarının gelişimi için devlet tarafından ve yabancı ülkeler tarafından yatırımlar yapılmıştır. Azerbaycan Cumhuriyetinin tüm sanayi alanlarında elde ettiği uğurlar ülkeye büyük miktarda gelir getirmiştir. Bu gelirler ülke ekonomisinin kalkınmasına büyük katkı sağlamıştır. Bu çalışmada Azerbaycan Cumhuriyetinin Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya, Çin, Türkiye ile kurduğu ticari ilişkiler değerlendirilmiştir. Azerbaycan Devletinin dış ticarette ithal olunan mallar üzerinden hangi vergilerin alındığı ve bu vergilerin gelişimi dikkate alınmıştır. Yapılan tez konusu çalışmasında Azerbaycan Cumhuriyetinin tüm sanayi alanlarında faaliyyet gösteren şirketler,dış ticaret yaptığı tüm ülkeler ve bu ülkelerle kurduğu ticari ilişkilerin istatistik sonuçları tablolar şeklinde hazırlanarak yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate“The Development of Azerbaijan's Foreign Trade Taxes, Foreign Trade Policy, and Consequences.”The research elucidates the fundamental concepts in foreign trade and foreign trade policy. Additionally, it covers topics such as the historical development of foreign trade, reasons and methods for entering foreign markets, taxes imposed on foreign trade, challenges faced when entering foreign markets, and the objectives and tools of foreign trade policy. After gaining its second independence in 1993, the Republic of Azerbaijan achieved development in all industrial sectors through the successful policies implemented by the country's leaders. During this development process, both the state and foreign countries made investments in the country's industrial sectors. The successes achieved in all industrial sectors of the Republic of Azerbaijan brought significant income to the country, contributing significantly to the development of the national economy. This study evaluates the commercial relationships that the Republic of Azerbaijan has established with European countries, the United States, Russia, China, and Turkey. The study considers the development of taxes imposed on imported goods in foreign trade by the Azerbaijani government and the statistical results of the commercial relationships with these countries. In the thesis study, statistical results of companies operating in all industrial sectors in the Republic of Azerbaijan, countries engaged in foreign trade, and the commercial relationships with these countries are prepared and presented in tables.