Dünya değerler araştırması ve insani gelişmişlik endeksi verilerine göre ülkelerin bilim ve teknolojiye olan bakış açılarının kümeleme analizi ile sonuçlarının yorumlanması ve Türkiye'nin yeri
Interpretation of countries views on science and technology according to world values survey and human development index data through cluster analysis, with a focus on Turkey's position
  1. Tez No: 847086
  2. Yazar: HAZAL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Dünya Değerler Araştırması'nın verilerine dayanarak 2017-2022 dönemini kapsayan 58 ülkenin bilim ve teknolojiye bakış açısını incelendi. Türkiye'nin bu alandaki konumu altı farklı değişken üzerinden analiz edildi ve İnsani Gelişmişlik Endeksi kullanılarak ülkeler kümelere ayrıldı. Analizler sonucunda Türkiye'nin İslami ülkelerle benzerlik gösterdiği, ancak ekonomik açıdan güçlü ülkelerle aynı kümelerde yer aldığı belirlendi. Her iki analiz yöntemiyle de Türkiye'nin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle benzer kümelerde olduğu tespit edildi ve bu, ülkenin bilim ve teknolojiye olan bakışının ilerlediğini gösterdi. Çalışma, Türkiye'nin bu ilerlemenin devamı için AR-GE'ye daha fazla kaynak ayrılması, üniversite-sanayi işbirliklerinin artırılması ve teknoloji transferinin teşvik edilmesi gerektiğini vurguluyor. Bilimsel yayınlar, farkındalık ve veri erişimi gibi konularda atılacak adımların Türkiye'nin bilim ve teknolojiye olan bakış açısını diğer ülkelere göre daha ileriye taşıyabileceği üzerinde duruluyor. Bu nedenle, Türkiye'nin bilim ve teknoloji alanında daha etkin bir rol oynaması ve rekabetçi bir sektör oluşturması için bu tür adımların önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
This study examined the perspective of 58 countries on science and technology using data from the World Values Survey (WVS) spanning from 2017 to 2022. Turkey's position in this field was analyzed using six different variables, and countries were clustered using the Human Development Index. As a result of the analysis, it was determined that Turkey shows similarities with Islamic countries but is placed in the same clusters as economically strong nations. Through both analysis methods, it was established that Turkey is situated in similar clusters as both developed and developing countries, indicating progress in the country's outlook on science and technology. The study highlights the need for allocating more resources to research and development (R&D), enhancing university-industry collaborations, and promoting technology transfer for Turkey to sustain this progress. It emphasizes that steps taken in areas such as scientific publications, awareness, and data accessibility could advance Turkey's perspective on science and technology beyond that of other countries. Therefore, the significance of these measures is substantial for Turkey to play a more effective role in the field of science and technology and to establish a competitive sector.