Investigation of the damage resistance of laminated composites under the explosion loads
Tabakalı kompozitlerin patlama yükleri altındaki hasar direncinin araştırılması
- Tez No: 847124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HANİFİ DOĞRU, DOÇ. DR. EYÜP YETER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda kompozit malzemelerin önemi ve kullanım alanı sadece havacılık endüstrisinde değil, aynı zamanda savunma, otomotiv ve denizcilik endüstrisinde de artmaktadır. Bu nedenle, patlama yükleri altındaki kompozit malzemelerin hasar direncinin incelenmesi önemlidir. Bu çalışmanın amacı, patlayıcı yüklerin katmanlı Karbon/Epoxy ile Cam/Epoxy'nin hibrit ve diğer kombinasyonları üzerindeki etkilerini incelemektir. Kompozit malzemenin mukavemetini etkileyen birçok parametre bulunmaktadır, bunlar arasında malzemenin karakteristik özellikleri, malzeme kalınlığı ve dizilim konfigürasyonları bulunmaktadır. Bu tezde, kompozit malzemenin mukavemet gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını test etmek amacıyla Karbon/Epoksi ve Cam/Epoksi ile patlama analizleri yapılmıştır. Analizlerde, 0.25 mm kalınlığında altı, sekiz ve on iki katmandan ve dizilim konfigürasyonlarından oluşan plakalar oluşturulmuştur. ANSYS kullanılarak farklı boyutlarda TNT tanımlanarak analizler gerçekleştirilmiştir. Carbon/Epoxy ve Glass/Epoxy'nin mukavemet değerleri ve plakalardaki yırtılma miktarı karşılaştırılmış, diğer mekanik özellikler incelenmiştir. Plakadaki katman sayısındaki artış, mukavemetinde gözle görülür bir iyileşme sağlamış ve bu da oluşan hasarın boyutunda önemli bir azalmaya yol açmıştır. Daha homojen bir yapı oluşturmak için iki farklı malzemenin (Karbon/Epoksi ve Cam/Epoksi) ardışık kullanımını içeren hibrit kompozit plakalar üzerinde yapılan analizler, düşük homojenliğe sahip konfigürasyonlara kıyasla daha yüksek mukavemet ortaya koymuştur. Sonuç olarak, homojen malzeme dizilimlerinde, daha düşük deformasyon değerleri sergilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The significance and usage area of composite material tends to increase not only aviation industry but also defense, automotive, and naval industry recent decades. For this reason, it is significant to investigation of the damage resistance of composites under the explosion loads. The objective of this paper, to examine explosive load effects on layered hybrid and other combinations of Carbon Epoxy and Glass Epoxy. There are numerous parameters that affect the strength of composite materials, including material characteristics, material thickness, and stacking configurations. In this thesis, blast analyses were conducted with Carbon/Epoxy and Glass/Epoxy to test whether a composite material meets strength requirements. In the analyses, plates consisting of six, eight, and twelve layers and sequence configurations with a thickness of 0.25 mm were created. Analyses were performed using ANSYS by defining TNT of different sizes. The strength values of Carbon/Epoxy and Glass/Epoxy and, the rates of rupture in the plates were compared and other mechanical properties were investigated. An increase in the number of layers in the plate resulted in a noticeable improvement in its strength, which, in turn, led to a significant decrease in the extent of damage sustained. Analyses performed on hybrid composite plates, incorporating sequential use of two distinct materials (Carbon/Epoxy and Glass/Epoxy) to establish a more homogeneous structure, revealed increased strength in comparison to configurations with lower homogeneity. As a result, these more homogeneous sequences exhibited reduced deformation values.