Determinants of halal meat consumption in China
Çin'deki müslümanların helal et tüketiminin belirleyicileri
  1. Tez No: 847123
  2. Yazar: BURHAN ULUYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Md Nor Othman
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiti Malaya UM
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, planlı davranış teorisini kavramsal bir çerçeve olarak kullanarak Müslüman bir nüfus içinde helal et tüketiminin belirleyicilerini araştırmaktır. Müslüman olarak kendini tanımlamanın ve ev sahibi kültürde beslenme kültürleşmesinin rolü araştırılmıştır. Ayrıca araştırmanın ikinci bölümünde, katılımcıların alışveriş yönelimleri belirlenmiştir. Kesitsel veriler, çoğunlukla Sincan ve Çin'in diğer bölgelerinden gelen 368 Müslüman ile yapılan bir anket yoluyla toplanmıştır. Veriler bağımsız t-testleri, güvenilirlik testi, korelasyonlar, aşamalı çoklu regresyon ve faktör analizi ile analiz edilmiştir. Tüketiciler, sırasıyla uyma motivasyonu ve kişisel inanç olmak üzere iki bileşende helal et tüketmeye yönelik davranışsal niyete karşı olumlu tutum sergilemektedir. Ancak, algılanan kontrolün Müslümanlar arasında helal et yemeye yönelik davranışsal niyet ile negatif ilişkisi vardır. Araştırmanın sınırlılıkları arasında kolayda örneklem kullanılması ve dini gıda tüketimiyle ilgili sadece iki bireysel özelliğe, yani öz kimlik ve diyet kültürleşmesine odaklanılması yer almaktadır. Güven, değerler veya katılım gibi ilave bireysel özellikler modelin tahmin gücünü artırabilir. Pratik çıkarımlar, Çin'de büyüyen helal gıda pazarı segmentini hedef alan dağıtım ve iletişim çabalarında kimlik ve/veya kültürleşme ile ilgili stratejiler izleyebilecek gıda politikası karar vericileri ve gıda pazarlamacılarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the determinants of halal meat consumption within a Muslim population using the theory of planned behaviour as a conceptual framework. The role of self-identity as a Muslim and dietary acculturation in the host culture is explored. Also as second part of research, the respondents' shopping orientation is identified. Cross-sectional data were collected through a survey with 368 Muslims mainly originating from Xinjiang and other part of China. Data were analyzed by means of independent t-tests, reliability test, correlations, stepwise multiple regression and factor analysis. The consumers in two components, respectively motivation to comply, and personal conviction have positive attitude toward behavioural intention to consume halal meat. However, perceived control has negative relationship with behavioural intention to eat halal meat among Muslims. Limitations include the use of a convenience sample and the focus on only two individual characteristics related to religious food consumption, namely self-identity and dietary acculturation. Additional individual characteristics such as trust, values or involvement could improve the predictive power of the model. Practical implications extend to food policy decision-makers and food marketers who might pursue identity – and/or acculturation-related strategies in their distribution and communication efforts targeted at the growing halal food market segment in China.