Elmalı, Ömerli, Darlık Baraj yerlerinin deprem riskleri
Earthquakes risk of Elmalı, Ömerli, Darlık damregion
- Tez No: 84713
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ADATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
VI ÖZET Bu çalışmayla amaçlanan; Elmalı, Ömerli, Darlık baraj yerleri taban kayasında, belirli zaman periyotları içersinde beklenen, maksimum yatay yer ivmelerinin ve bunların olasılık değerlerinin ( ivme-risk değerlerinin ) saptanarak, söz konusu baraj yeri için, deprem riskine mühendislik açısından bir anlam kazandırılmasıdır. Böylece projelerin depreme dayanıklı olarak yapılmasından sorumlu mühendise verilen, ivme-risk değerlerinden yararlanarak, baraj dizaynında kullanılacak olan yatay deprem katsayısına ( k )geçiş olanağı sağlanacaktır. İlk aşamada, Marmara Bölgesinde, Elmalı, Ömerli, Darlık barajını çevreleyen ( ~ 140.000 km2 ) bir bölgenin genel jeolojik özellikleri ile 1900 ve 1995 yıllan arasındaki sismolojik özellikleri ( depremselliği ) birlikte irdelenerek, 1/ 1.000.000 ölçekli bir sismotektonik harita hazırlanmıştır. İkinci aşamada, sismotektonik harita üzerinde depremlerin oluşmasına ana neden olan 3 deprem kaynağı ( sismik kaynak ) saptanarak, bu kaynakların ortalama derinlikleri, tekrarlanma ilişkileri ( deprem etkinliği bağıntıları ) ve normalize edilmiş tekrarlanma ilişkileri belirlenmiştir. Bu veriler, California Stanford Üniversitesi Deprem Mühendisliği Bölümünce Poisson Olasılık Yöntemine dayalı olarak geliştirilen. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü'nden sağlanan bir bilgisayar programına uygulanarak, baraj yerleri için ivme-risk değerleri bulunmuştur.VII Ayrıca olasılık yöntemlerinden bağımsız bir şekilde, deterministik yöntemle de baraj yerlerine ait ivme değerleri saptanarak, olasılık yöntemi sonuçlarıyla karşılaştırmaya gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT The main purpose of the present study is to determine the maximum horizontal ground accelerations according to the probability values in the given time periods for dam sites. This from the engineering point of view earthquake risk has gained a meaning for dam sites. In this way the best choise of the horizontal earthquake coefficient ( k ) is provided to the project engineer who is responsible to make project design which is resistant against the earthquakes. At the first stage with the correlation of the main tectonic features and seismological features of the area between the years 1900-1995 a seismotectonic map of the interested area surrounds the dam sites ( Approximately 140.000 km2 ) is prepared. At the second stage three seismic sources which are assumed to be the main reason of occurences of the earthfuakes have been located on the seismotectonic map. After that, magnitude-frequency relations, normalized magnitude-frequency relations, regression coefficient and mean depth of the seismic sources are calculated.IX Risk- Acceleration computations of dam sites have been realized by introducting all of the available data to a computer programme which is developed according to the poisson probability theory by the California Stanford University and provided by Middle East Technical University Earthquake Research Institute. On the other hand accoleration values have been determined by the deterministic way and compared with the results of probabilistic way.