İyileştirilmiş sayısal yükseklik modeli ile yeni bir gerçek ortofoto modülü geliştirilmesi
Development of a new true orthophoto module with an improved digital elevation model
  1. Tez No: 847132
  2. Yazar: ALANUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Fotogrametri ve uzaktan algılama alanındaki teknolojik ilerlemeler, veri üretim sürecini kolaylaştırmakta ve yüksek performanslı yazılımlarla ortofoto üretim sürecini hızlandırmaktadır. Üretilen klasik ortofotolar, referans verilerle karşılaştırıldığında doğruluk düzeyi yetersiz kalmaktadır. Doğru ortofoto üretimi sırasında karşılaşılan en sık hatalardan biri de sayısal yükseklik modelinin (SYM) düzgün bir şekilde oluşturulamamasıdır. Bu çalışmada, ticari yazılımlarla üretilen doğru ortofotonun doğruluğunu artırmak üzere içeriğinde sadece bina çatı ve sınırlarını temsil eden verilerin bulunduğu iyileştirilmiş SYM (i-SYM) ile doğru2 ortofoto üretimi önerilmiş ve gerçekleştirilmiştir. Sözü edilen öneri, Python programlama dilinden faydalanarak, ticari bir yazılım ArcGIS platformuna yeni bir ortofoto modülünün entegrasyonuyla desteklenmiştir. Yaklaşımın testi için, veri seti olarak Yenice İlçesi'nde (Karabük) seçilen bölgeye ait yüksek çözünürlüklü kırk dört dijital görüntü kullanılmıştır. Üretilen sonuç, ticari yazılımlar tarafından üretilen gerçek ortofoto sonuçları ve referans nokta bulutu ile kıyaslanmıştır. Çalışma sonucunda i-SYM kullanımının, ortofoto üretimindeki doğruluk seviyesini önemli ölçüde yükselttiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological advances in the field of photogrammetry and remote sensing facilitate the data production process and accelerate the orthophoto production process with high-performance software. Conventional orthophotos produced are not accurate enough when compared with reference data. One of the most common errors encountered during accurate orthophoto production is the failure to properly generate the digital elevation model (DEM). In this study, in order to improve the accuracy of the true orthophoto produced with commercial software, the production of true2 orthophotos with an improved DEM (i-DEM), which contains only data representing building roofs and boundaries, is proposed and realized. The proposal was supported by the integration of a new orthophoto module into a commercial software ArcGIS platform using the Python programming language. Forty-four high resolution digital images of a selected region in Yenice District (Karabük) were used as a dataset for testing the approach. The produced result was compared with the true orthophoto results produced by commercial software and the reference point cloud. As a result of the study, it was found that the use of i-DEM significantly improves the accuracy level in orthophoto production.