Bina çatı noktalarının yüksek çözünürlüklü görüntülerden üretilen 3B nokta bulutu verileri ile otomatik tespit edilmesi ve gerçek ortofoto üretimi
Automatic detection of building roof points with the 3D point cloud data produced from high resolutions images and true orthophoto generation
- Tez No: 522298
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KARSLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Son yıllarda, 3B nokta bulutu verisi üretimi genel olarak lazer tarama sistemleriyle elde edilmesinin yanı sıra, görüntü eşleştirme tabanlı üretilen 3B yoğun nokta bulutu verisinin oluşturulması ve kullanımı da hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Görüntü kullanılarak üretilen 3B nokta bulutları içerisinden bina sınırlarının otomatik belirlenmesi gayrimenkul değerleme, şehir planlaması ve modellemesi, kadastro uygulamaları ve güncellemeleri, savunma, doğal afet yönetimi ve diğer birçok alan için oldukça önemlidir. Tez kapsamında sadece yüksek çözünürlüklü hava fotoğrafları kullanılarak Vaihingen ve Ordu çalışma alanları için oluşturulan 3B yoğun nokta bulutu verilerinden bina çatı noktalarının otomatik olarak çıkartılması ve sonrasında üretilen iyileştirilmiş/hassas sayısal yükseklik modeli (SYM) ile gerçek ortofoto üretimi incelenmiştir. Sonuç olarak, bina çatılarına ait noktalar 3B yoğun nokta bulutu verisi içerisinden önerilen yeni algoritma ile otomatik olarak tespit edilmiş ve bu bölgelere ait gerçek ortofotolar üretilmiştir. Yapılan doğruluk analizi testlerinde hesaplanan Correctness, Completeness ve Quality metrikleri Vaihingen test alanı için sırasıyla % 94.7, % 98.1, % 93.1 ve Ordu test alanı için % 98.1, % 95.1 ve % 94.1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, 3D point cloud data generation has generally been achieved by laser scanning systems, also the creation and use of the generated 3D point cloud data with the image matching increased rapidly. The automatic extraction of building boundaries from 3D point clouds generated by using images is very important for real estate valuation, city planning and modeling, cadastral applications and updates, defense, natural disaster management and many other areas. In this thesis, only high resolution aerial photographs were used for the automatic extraction of building roof points from 3D dense point cloud data generated for Vaihingen and Ordu study area and the true orthophoto production was investigated with the improved/precise digital elevation model (DEM) produced later. As a result, the points of the building roofs are automatically detected by the new algorithm proposed in the 3D point cloud data and the true orthophotos of these zones are produced. The Correctness, Completeness and Quality metrics that were calculated in the accuracy analysis tests were 94.7%, 98.1%, and 93.1% for the Vaihingen test area and 98.1%, 95.1%, and 94.1% for the Ordu test area, respectively.