Bazı ak acıbakla (Lupinus albus L.) çeşitlerinin kimi tarımsal özellikleri ile kuru ot, kök ve tane verimleri
Determination of some agronomic characters including seed root and hay yield of some lupin (lupinus albus L.) verieties
  1. Tez No: 84716
  2. Yazar: HÜSEYİN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
IV ÖZET Bu araştırma 1998 yılında Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi araştırma ve deneme tarlasında yapılmıştır. Araştırmada 4 Ak acıbakla çeşidi ve 1 ekotip kullanarak bunların verim ve kimi bitkisel özellikleri belirlenmiştir. Verilerin tespitinde her parselden 10 bitki seçilerek sap, kök ve tohum verimleri, bitki boyu, yan dal, bitkide meyve, yan dalda meyve, meyvede tane sayılan olmak üzere toplam 9 karakter üzerinde inceleme yapılmıştır. Bu denemede elde edilen sonuçlar kısaca aşağıdaki gibidir. En uzun bitki boyuna sahip çeşit 48.4 cm ile Vlademir iken en kısa bitki boyuna sahip populasyon 41.4 cm ile İda'dır. Bitkideki meyve sayışma bakıldığında en fazla meyveye sahip çeşit 7.43 adet/bitki ile Amigo olduğu. En az meyveye sahip çeşidin de 4.23 adet/bitki ile İda olduğu belirlenmiştir. Yan dal sayısı incelendiğinde, 3.68 adet ile Değirmenköy en fazla yan dala sahip çeşit iken İda çeşidi 2.58adet ile en az yan dala sahiptir. En yüksek tane verimine sahip çeşit 7.41gr. Amigo. En düşük tane veri mine sahip çeşit 3.41 gr. ile İda olmuştur. Değirmen köy, meyvedeki tane sayısı 3.72 adet ile en fazla olan çeşit. İda ise 3 adet ile en az meyve sayışma sahip çeşit olmuştur. Sap ağırlıklarına bakıldığında, en yüksek 5.72gr. ile Amigo, en düşük 3.57gr. ile İda çeşidi olmuştur. Kök ağırlıkları karşılaştırıldığında, en yüksek 1.1 5gr. ile Amigo, en düşük 0.57gr. ile İda çeşidi olmuştur. Yan dalda meyve sayışma bakıldığında en fazla meyveye sahip çeşit 0.95 adet ile Amigo. İda çeşidinde ise yan dalda meyve bulunmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was conducted in the experimental field of field crops Department of Tekirdağ Agricultural Faculty of Trakya University. In the study, five lupin varieties were compared with each other in terms of their yield and plant characters. The result in the study are as follows. Vlademir had the highest plant height with 48.4 cm. while variety Ida had the lowest plant height with 41.4 cm. The highest pod number per plant was obtained in Amigo variety with 7.43. Ida had the lowest pod number per plant with 4.23. Değirmenköy variety has the highest branches number per plant with 3.68 whereas. Ida had the lowest value with 2.58. The highest seed yield per plant was observed in Amigo variety with 7.41 g. While Ida had the lowest seed yield with 3.41 g. For the seed number per pod, gave the highest value. Değirmenköy variety with 3.72, while gave Ida the lowest value. Amigo had the highest stem weight with 5.72 g. Ida has the lowest value for this character(3.57 g.). The highest number of pods branch was obtained from Amigo with 0.95. Ida did not e bean pods on the branches. The measurement which are stem, root and seed yield, plant height, number of branch per plant, number of fruits per plant, number of pods per branch, number of seed per pod were taken from 10 plants for each plot.