Ak acıbakla (Lupinus albus L.) genotiplerinde bitki gelişim düzenleyicilerinin verim ve verim unsurlarına etkileri
The effects of plant growth regulators on yield and yield componentes in white lupin genotypes
- Tez No: 618678
- Danışmanlar: PROF. ADNAN ORAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma; 2018 ve 2019 yılları ilkbahar yetiştirme döneminde Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Alanı'nda yürütülmüştür. Araştırmada Amigo ve Lolita çeşitleri ile Deşdeğin genotipi materyal olarak kullanılmıştır. Yapılan çalışmada genotiplerin %50 çiçeklenme dönemi ve meyve bağlama başlangıcı dönemlerinde Bitki Gelişim Düzenleyici (BGD) preparatları GA3, GA4+7 ve Oksin+Sitokinin ile iki dönemde uygulama yapılmıştır. Araştırma, kullanılan BGD' lerin ak acıbakla (Lupinus albus L.) genotiplerinde verim ve önemli bazı verim unsurları ile fizyolojik ve kimyasal özelliklerine olan etkilerinin saptanması amacıyla yürütülmüştür. Verim unsurlarından meyve sayısı 7,27-11,73 adet, meyve eni 11,47-12,77 mm, meyve boyu 72,26-80,10 mm, meyvede tohum sayısı 4,86-5,26 adet, bin tane ağırlığı 209,94-230,03 g, tane verimi 220,05-340,15 kg/da, protein oranı %28,01-32,75, protein verimi 66,97-107,68 kg/da, azot oranı %4,59-5,24, fosfor oranı %0,20-0,26, potasyum oranı %0,79-0,93, kalsiyum oranı %0,18-0,33, magnezyum oranı %0,12-0,15, demir içeriği 47,00-77,00 ppm, bakır içeriği 13,60-16,77 ppm, çinko içeriği 29,73-39,00 ppm, mangan içeriği 914-1.360 ppm, fizyolojik özelliklerden klorofil miktarı %57,45-65,39 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in 2018 and 2019 spring growing seasons at Tekirdağ Namık Kemal University Faculty of Agriculture Field Crops Department Research and Experimental Area. Amigo and Lolita varieties and Deşdeğin genotype was used as seed material. In the study, Plant Growth Regulators (GA3, GA4+7 ve Oksin+Sitokinin) was applied at full bloom and start of fruit binding stages of genotypes. The research was conducted to determine the effects of PGR's on yield and some important yield components and physiological and chemical properties of white lupin (Lupinus albus L.) genotypes. According to the results of the study, the characters were determined as follows; pod number 7,27-11,73 pcs, pod width 11,47-12,77 mm, pod length 72,26-80,10 mm, seed number per pod 4,86-5,26 pcs, 1000 seed weight 209,94-230,03 g, seed yield 220,05-340,15 kg/da, protein ratio 28,01-32,75%, protein yield 66,97-107,68 kg/da, nitrogen ratio 4,59-5,24%, phosphorus ratio 0,20-0,26%, potassium ratio 0,79-0,93%, calcium ratio 0,18-0,33%, magnesium 0,12-0,15%, iron content 47,00-77,00 ppm, copper content 13,60-16,77 ppm, zinc content 29,73-39,00 ppm, manganese content 914-1.360 ppm and chlorophyll content 57,45-65,39%.