EVSEL KATI ATIKLARDAN BİYOGAZ ÜRETİMİ VE ENERJİ ELDESİ: ADIYAMAN ÖRNEĞİ
BIOGAS PRODUCTION AND ENERGY FROM DOMESTIC SOLID WASTE: THE CASE OF ADIYAMAN
  1. Tez No: 847184
  2. Yazar: ABDURRAHMAN AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKİ GÜLŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Energy, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hızla artan nüfus, ekonomik koşullar ve teknolojinin yoğun kullanımı çevre tahribatını hızlandırmaktadır. Çevre kirliliği, insan yaşamı için gerekli olan çevrenin bozulmasıdır. Ekonomik avantajları nedeniyle, düzenli depolama, katı atıkların bertaraf edilmesinde en yaygın yöntemdir. Düzenli depo sahalarının inşa edilmesindeki amaç, yeraltı ve yerüstü su kalitesini korumak, hava kalitesini korumak, gaz toplama sisteminde enerji üretmek, depolama sahasını etkin ve uzun süreli kullanımını sağlamak ve depolamaktır. Çöp çıkan gazın enerjisini mekanik enerjiye dönüştürerek elektrik enerjisi üretimi meydana getirme ilkesine dayanmaktadır. Bu çalışmada, Adıyaman ilinde evsel katı atıklardan biyogaz enerji üretimi ve enerji eldesi ile 7-9 bin haneye günlük 20-30 megavat arasında elektrik enerjisi sağlanması hedeflenmektedir. Düzenli depolama sahalarında biriken yaklaşık 380-400 ton organik atıklardan yılda 4.160.440 m3 biyogaz üretilmesi hedeflenmektedir. Düzenli depolama sahalarından çıkan yıllık katı atık miktarı 146.000 ton olarak hedeflenmekte ve elde edilen enerji değeri 32.956.035 kWh'dir.
Özet (Çeviri)
Rapidly increasing population, economic conditions and intensive use of technology accelerate the destruction of the environment. Environmental pollution is the degradation of the environment necessary for human life. Due to its economic advantages, landfill is the most common method of solid waste disposal. The purpose of the construction of the sanitary landfills is to protect the underground and surface water quality, to protect the air quality, to generate energy in the gas collection system, to ensure the effective and long-term use of the landfill and to store it. It is based on the principle of generating electrical energy by converting the energy of the waste gas into mechanical energy. In this study, it is aimed to provide electricity between 20-30 megawatts per day to 7-9 thousand households by biogas energy production and energy production from domestic solid wastes in Adıyaman province. It is aimed to produce 4,160,440 m3 of biogas per year from approximately 380-400 tons of organic waste accumulated in the sanitary landfills. The annual amount of solid waste coming out of the landfills is targeted as 146.000 tons and the energy value obtained is 32.956.035 kWh.