Nil tilapiya (Oreochromis niloticus) yemlerine Moringa oleifera sulu ethanolik ekstraktı eklenmesinin büyüme performansına, sindirim enzimi aktivitelerine ve antioksidan enzim aktivitelerine etkileri
Effects of Moringa oleifera aqueous ethanolic ethanolic extract on growth performance, digestive enzyme activities and antioxidant enzymes activities in nile tilapia (Oreochromis niloticus)
  1. Tez No: 847185
  2. Yazar: ENRAIDA IMBUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KERİMAN YÜRÜTEN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Moringa oleifera %30'luk sulu ethanolik ekstraktının Nil tilapiyasında (Oreochromis niloticus) büyüme parametreleri, sindirim enzimleri ve antioksidan enzim aktivitelerin üzerine etkileri araştırılmıştır. Ortalama 10,05 ± 0,87 g ağırlığındaki toplam 240 yavru tilapiya, üç tekerrürlü olarak akvaryumlara rastgele dağıtılmıştır. Balıklar 75 günlük deneme periyodu boyunca farklı seviyelerde (%0 (kontrol), %1 (MO1), %2 (MO2) ve %3 (MO3)) M. oleifera sulu etanolik ekstraktı içeren yemlerle beslenmiştir. Çalışma sonunda, %1 oranında M. oleifera sulu etanolik ekstraktının kullanılmasının, kontrol ve diğer deney gruplarına kıyasla son ağırlık, ağırlık artışı, spesifik büyüme oranı, yemden yararlanma ve kondüsyon faktörü gibi balık büyüme parametrelerini önemli ölçüde arttırdığını tespit edilmiştir (P < 0.5). Visserosomatik indeksi (VSI) ve hepatosomatik indeksi (HSI) %2 M. oleifera ekstraktı içeren yemle beslenen grupta diğer deneme ve kontrol grubuna nispeten artmıştır (P < 0.5). Ayrıca, SOD, CAT, GPx ve G6PDH gibi antioksidan enzim aktiviteleri, M. oliefera ekstraktı içeren gruplarda kontrole göre önemli ölçüde artmıştır (P < 0.5). MO2 deneme grubunda MDA aktivitesi kontrol ve diğer deneme gruplarına kıyasla azalmıştır (P < 0.5). Ayrıca, sindirim enzimi aktivitelerinin sonuçları incelendiğinde, çalışmanın ilk aşamasında MO3 balık grubunda tripsin aktivitesinin arttığı tespit edilmiştir (P < 0.5). Aynı zamanda, lipaz aktivitesi seviyeleri MO1 grubunda kontrol grubuna kıyasla farklı örnekleme zamanlarında artmıştır (P < 0.5). Çalışmanın sonunda amilaz aktivitesi MO2 grubunda kayda değer ölçüde artmıştır (P < 0.5). Pepsin aktivite seviyesi ise MO3 grubunda çalışmanın 60. gününde önemli ölçüde artmıştır (P < 0.5). Tüm bu sonuçlar, %30 oranında sulu ethanolik ekstraktı olarak M. oliefera takviyesinin büyüme performansını, yem kullanımını ve sindirim enzimi aktivitelerini artırabileceğini göstermiştir. Ayrıca, M. oliefera etanolik ekstraktının diyete dahil edilmesi Nil tilapiyasında antioksidan enzim aktivitelerini uyarabildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, it is aimed to investigate the effects of 30% aqueous ethanolic extract of Moringa oleifera on growth parameters, digestive enzymes, and antioxidant enzyme activities in Nile tilapia (Oreochromis niloticus). A total of 240 juvenile Nile tilapia, with an average weight of 10.05 ± 0.87 g, were randomly distributed to the aquariums in three replicates. Fish were fed with feeds containing M. oleifera aqueous ethanolic extract at different levels (0% (control), 1% (MO1), 2% (MO2), and 3% (MO3)) during the 75-day trial period. At the end of the study, it was determined that the use of 1% M. oleifera aqueous ethanolic extract significantly increased fish growth parameters such as final weight, weight gain, specific growth rate, feed efficiency ratio, and condition factor compared to the control and other experimental groups (P < 0.5). Viscerosomatic index (VSI) and hepatosomatic index (HSI) increased in the group fed with 2% M. oleifera extract compared to the other experimental and control groups (P < 0.5). Moreover, antioxidant enzyme activities such as SOD, CAT, GPx, and G6PDH were significantly increased (P < 0.5) when supplemented with M. oliefera extract. MDA activity in MO2 group decreased compared to the control and other experimental groups (P < 0.5). Additionally, when the results of digestive enzyme activities were examined, it was determined that trypsin activity increased in the MO3 group in the first stage of the study (P < 0.5). At the same time, lipase activity levels increased in the MO1 group compared to the control group at different sampling times (P < 0.5). At the end of the study, amylase activity increased significantly in the MO2 group (P < 0.5). Pepsin activity level increased significantly in the MO3 group on the 60th day of the study (P < 0.5). All these results showed that M. oliefera supplementation as 30% aqueous ethanolic extract could increase growth performance, feed utilization, and digestive enzyme activities. Additionally, it has been determined that including M. oliefera ethanolic extract in the diet can stimulate antioxidant enzyme activities in Nile tilapia.