Cu10sn + ZrO2 + CNT hibrit nanokompozitlerin toz metalurjisi yöntemiyle üretimi ve mikroyapı - mekanik özelliklerinin araştırılması
Fabrication of Cu10sn + ZrO2 + CNT hybrid nanocomposites by powder metallurgy and investigation of microstructural and mechanical properties
  1. Tez No: 847186
  2. Yazar: EMRE İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Saf malzemelerle karşılaştırıldığında mükemmel mekanik ve elektriksel özellikleri nedeniyle, son zamanlarda nanokompozit malzemeler araştırmacıların dikkatini çekmiştir. Bronz malzemeler iyi elektriksel ve termal iletkenliklere sahiptir. Bununla birlikte, düşük mukavemet, sertlik ve aşınma direnci nedeniyle endüstriyel uygulamalarda zaman zaman problemler yaşanmaktadır. Bu sorunu çözmek için bilim adamları, yüksek mukavemet ve sertlik ve aşınma direncine sahip bronz esaslı kompozit üretmeyi başarmıştır. Bu çalışmada, bronz matrisli hibrit nanokompozitler toz metalurjisi metodu ile üretilmiştir. Çalışmada matris malzemesi olarak ön alaşımlı Cu10Sn tozları ile takviye malzemeleri olarak karbon nanotüp (CNT) ve Zirkonya (ZrO2) kullanılmıştır. Üretilen hibrit nanokompozitlerin mikroyapısal – mekanik özellikleri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda sertlik ve aşınma davranışı özelinde takviye oranlarına göre Zirkonya takviyesinin olumlu etkileri olduğu tespit edilirken, CNT takviyesinin olumsuz etkileri olduğu görülmüş, hibrit kompozitlerde ise her iki takviye özelliklerinin ortalaması mekanik özellikler gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
Due to their excellent mechanical and electrical properties compared to pure materials, nanocomposite materials have recently attracted the attention of researchers. Bronze materials have good electrical and thermal conductivities. However, due to their low strength, hardness and wear resistance, industrial applications sometimes have problems. To solve this problem, scientists have succeeded in producing bronze-based composites with high strength, hardness and wear resistance. In this study, bronze matrix hybrid nanocomposites were produced by the powder metallurgy method. Pre-alloyed Cu10Sn powders were used as matrix material and carbon nanotubes (CNT) and Zirconia (ZrO2) were used as reinforcement materials. The microstructural and mechanical properties of the hybrid nanocomposites were investigated. As a result of the study, it was found that Zirconia reinforcement had positive effects on hardness and wear behaviour according to reinforcement ratios, while CNT reinforcement had negative effects, and hybrid composites exhibited properties that were the average of both reinforcement properties.