Çok amaçlı kadastro ve Türkiye'deki uygulamaları
Multi-purpose cadastre and its applications in Turkey
- Tez No: 847189
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL BIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki çok amaçlı kadastro çalışmaları ve gelişmiş alt yapı arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Gelişmiş alt yapı ve teknolojik imkanlar, çok amaçlı kadastro çalışmalarının başarısını desteklemektedir. Türkiye'nin bu alanda sağladığı avantajlar arasında doğru ve güncel toprak mülkiyeti kayıtları, veri entegrasyonu ve analizi, sürdürülebilir kalkınmaya katkı, etkin planlama ve kaynak yönetimi, işbirliği ve koordinasyon yer almaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin çok amaçlı kadastro ve alt yapı uygulamalarının önemini vurgulamakta ve ilgili paydaşlara yol gösterici bir perspektif sunmaktadır. Türkiye'nin gelişmiş alt yapısı ve teknolojik imkanları, çok amaçlı kadastro çalışmalarının etkinliğini artırma potansiyele sahip olduğu görülmüştür. Ancak bu avantajların tam anlamıyla değerlendirilebilmesi için sürekli iyileştirme, kapasite geliştirme ve eğitim faaliyetlerine de odaklanması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye'nin bu alandaki yatırımları, çok amaçlı kadastro çalışmalarının etkinliğini ve verimliliğini artırabilir. Çalışmanın sonuçları, çok amaçlı kadastro çalışmalarının daha etkin bir şekilde yürütülmesine ve toprak yönetimi süreçlerinin güçlendirilmesine yönelik stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Türkiye'nin sahip olduğu imkânlar benzer alt yapı ve teknolojik imkânlara sahip diğer ülkeler için de bir referans noktası olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between multipurpose cadastral surveys and developed infrastructure in Turkey is evaluated. Advanced infrastructure and technological facilities support the success of multipurpose cadastral surveys. Turkey's advantages in this field include accurate and up-to-date land ownership records, data integration and analysis, contribution to sustainable development, effective planning and resource management, cooperation and coordination. This study highlights the importance of Turkey's multi-purpose cadastre and infrastructure applications and provides a guiding perspective for relevant stakeholders. Turkey's advanced infrastructure and technological capabilities have the potential to increase the effectiveness of multipurpose cadastral surveys. However, in order to fully utilize these advantages, Turkey needs to focus on continuous improvement, capacity building and training activities. In addition, Turkey's investments in this area can increase the efficiency and effectiveness of multipurpose cadastral surveys. The results of the study can contribute to the development of strategies to carry out multipurpose cadastral surveys more effectively and to strengthen land management processes. Turkey's capabilities can be a reference point for other countries with similar infrastructure and technological capabilities.